Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'dan Van'dan ayrılacaklara rest

13.11.2011 09:21
Başbakan Erdoğan Van Erciş'te düzenlenen toplantıda vatandaşalar hitap etti.

Başbakan Erdoğan, Ercis'te düzenlenen toplantıda Van'ı terketmek isteyen üniversite hocaları ve memurlara sert çıktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Buralardaki üniversite öğretim üyeleri, devlet dairelerinde memurları, kimse bizden Van'ı 'terk etme' gibi bir şey istemesin. Eğer üniversite öğretim üyeliğini bırakacaksa onu bilemem. Ama 'Van Yüzüncüyıl'ı bırakayım da bir başka devlet üniversitesine gideyim' diye böyle bir şey bekliyorsa kusura bakmasın bizden böyle bir şey beklemesin, bunlara müsaade etmeyiz'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Erciş'te kurulan çadırkentte depremzedeleri ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Erdoğan, beraberindeki Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte Erciş'te bulunan Yenişehir Çadırkentte kalan depremzedeleri ziyaret etti.

Çadırkente girişinde depremzedelerin alkışlarıyla karşılanan Erdoğan, kalabalıkta bulunan bir kadının ''Van ve Erciş afet bölgesi ilan edilsin'' isteğine karşılık, ''Kim bunu söyleyen, yanıma gelsin'' diye konuştu. ''Buraların neden afet bölgesi ilan edilmesini istiyorsun'' diye soran Erdoğan'a, ''Burası afet bölgesi ilan edilirse daha fazla yardım alabiliriz'' yanıtı verildi. Bunun üzerine Erdoğan, vatandaşın bu konuda yanlış bilgilendirildiğini, afet bölgesi ilan edilmesi konusuna ilişkin söylenen her şeye inanılmaması gerektiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, daha sonra iki çadırı ziyaret ederek sakinleriyle sohbet etti. Bu arada, Erdoğan'ın korumaları, çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere vatandaşların taleplerine ilişkin küçük notları topladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kurulan çadırkentte ''Sevgi Kreş'' çadırına da girdi.

Erdoğan çadırkentten alkışlarla uğurlandı.

Başbakan Erdoğan satır başları ile şunları söyledi

-Van'ı kimse bizden terketmemizi beklemesin. Bizler bugün için varız. Prof.'u orayı terkederse vatandaş ne yapar.

-Van'dan ayrılmak isteyen memurlar da boşuna heveslenmesin.

-Hükümet olarak nerede sorun varsa tüm gücümüzle oradayız.

-Van'da kalıcı konutlarla ilgili en kısa zamanda inşaatlara başlayacağız ve Ağustos ayı içinde konutları teslim edeceğiz.

-Esnaflarla ilgili destekler konusunda çalışmalar yapıldı.

-Depremden zarar görenlerle ilgili üst limit 100 bin lira olmak üzere kredi verilmesi zirai kredi ve çiftçi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi için çalışmalar başlatıldı.

-Aile ve çocuklarla ilgili çalışmalar tamamlandı.
-Çalışma Bakanlığı deprem bölgesinde kısa çalışma ödeneğini devreye aldı. Depremden etkilenen işverenlenlerin prim borçları ertelendi.

-Hasarlı evlere lütfen girmeyin. Çadırı eksik olanları çadır kentlerde sizleri ağırlayacağız 

Bu haber toplam 2262 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri