Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın 10 yıl sonra yaptığı jest

09.09.2011 09:35
Başbakan Tayyip Erdoğan, ilk kez bir Başbakanı havaalanına kadar uğurladı. Bunun altında ise 10 yıl öncesine ait bir jest iadesi vardı

Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker’ı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın makam aracına alarak Esenboğa Havalimanı’na kadar uğurlaması dikkat çekti.

Çok nadir görülen bu diplomatik jestin perde arkasında şöyle bir öykü yatıyor:

Başbakan Erdoğan yasaklı olduğu dönemde Ak Parti Genel Başkanı olarak Lüksemburg'u ziyaret ettiğinde o gün Başbakan olan bugünkü Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker Başbakan Erdoğan'ı havaalanında karşılamış ve şöyle demişti:

"Belki yasaklı olabilirsiniz ama ben size ve Türk milletinin iradesine olan saygım nedeniyle sizi havaalanında karşılamak istedim."

Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker 10 yıl önce Erdoğan'ı yine havalimanından kendisi uğurlamıştı.

Şimdi Başbakan Erdoğan o günleri hatırlayarak Lüksemburg Başbakanı'nı Esenboğa Havalimanı'na kadar uğurladı ve bir de nostaljik jest yaptı. 10 yıl önce Lüksemburg gezisinde tercümanlığını yapan şimdiki Devlet Bakanı ve AB Baş Müzakerecisi Egemen Bağış'ı aradı. Ve dedi ki:

"Lütfen siz de Lüksemberg Başbakanı Jean Claude Juncker ile benim bineceğim araca gelin, çevirmenleri almayalım. O günleri hatırlayalım."

Böylece Lüksemburg Başbakanı’nı Erdoğan ve Bağış 10 yıl önce karşılandıkları gibi Ankara'dan yolcu ettiler.

Hurriyet.com.tr 

Bu haber toplam 1622 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri