Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın hatırlattığı 17 Aralık 1998'de ne olmuştu?

03.03.2014 16:02
Başbakan Erdoğan'ın bugünkü mitinginde isim vermeden MHP'li TBMM Başkanvekili Meral Akşener ile Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök arasındaki olayı anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimler öncesi bugün Niğde'deydi. Başbakan Erdoğan, vatandaşlara seslenirken 17 Aralık 1998'de cereyan eden bir olayı hatırlattı. Erdoğan, olayı anlatırken şahısların ismini vermedi ancak yapılan kısa bir araştırmayla Başbakan'ın MHP'li Meral Akşener ve Hürriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ü kastettiği anlaşıldı.

Erdoğan konuşmasında 17 Aralık 1998 yılındaki olayı şöyle anlattı:

"1998, yine bir 17 Aralık günü… Şu anda MHP Milletvekili olan bir hanımefendi, 1998'de DYP Milletvekili idi. TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi. Bir gazete yöneticisinin bazı bakan ve bürokratlarla yaptığı telefon konuşmalarını yayımladı. O gazete ayağa kalktı. O gazetenin dinlenen yazarı küplere girdi. Dönemin parası ile 15 milyar tazminat kazandı. Şu anda işte bu dinlenen yazar, o günleri unutmuş şekilde kasetler üzerinden bize iftira atıyor. MHP ödenen tazminatı unutmuş. Ey MHP yatacak yerin yok."

17 ARALIK 1998'DE NE OLMUŞTU?

O zamanlar Doğru Yol Partisi'nden milletvekili olan Meral Akşener, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök'ün, eski Devlet Bakanı Güneş Taner ile yaptığı telefon konuşması bandını gazetecilere dinlettiği gerekçesiyle, Özkök'e, 3 milyar lira manevi tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Meral Akşener'in 17 Aralık 1998 tarihinde İstanbul Ceylan Otel'de yaptığı basın toplantısında, Özkök'ün 20 yıllık arkadaşı olduğu belirtilen eski Devlet Bakanı Güneş Taner ile yaptığı telefon konuşmasının bandını gazetecilere dinlettiği belirtiliyordu.

Konuşmasında Özkök'ün Taner'den, "Hürriyet Gazetesi'nin hurda kağıtlarını işleyerek, yine yayın faaliyetlerinde kullanılacak kartonu üretecek bir sanayi girişimi ile ilgili işlemlerin, imzaya hazır olduğu kendisine bildirildiği için imzalamasını istediği" şeklindeki sözlerinin yer aldığı bildiriliyordu. Meral Akşener de, telefon konuşması bandını basın mensuplarına dinletmişti.

haber10

Bu haber toplam 2124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri