Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın imzaladığı tartışmaları bitiren belge

06.12.2013 10:33
28 Şubat döneminin tüm antidemokratik uygulamalarını ortadan kaldıran Bakanlar Kurulu kararı belgesi ele geçirildi.

2004 MGK Kararlarını uygulamaya koymayan Hükümetin; 2010yılında vakıf, dernek, özel kuruluşlarla ilgili takip ve fişlememekanizmalarının tamamını ortadan kaldırdığı Bakanlar Kurulukararına Star ulaştı.

22 Kasım 2010 tarihli ve 2010/1116 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye'de muhafazakar kesimin takip ve baskı altında tutulmasına ilişkin bir dizi karar ve kararname yürürlükten kaldırıldı.

KIRMIZI KİTAP DA DEĞİŞTİRİLDİ

Bakanlar Kurulu kararının gereğinin yapılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 14 Aralık 2010 tarihli B.02.0.PPG.0.12-010-06/13136 sayı ve 2010/27 numaralı genelge de İçişleri Bakanlığı'na gönderildi. Bu karar ve genelgelere ek olarak Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin de (Kırmızı Kitap) değiştirildiği ve irticanın iç tehdit olmaktan çıkartıldığı Bakanlar Kurulu'nda; en dikkat çekici madde özel eğitimkurumlarıyla ilgili. Koalisyon hükümeti döneminde 6 Kasım 1999'da alınan ve vakıflara ait özel eğitim kurumlarının üzerinde büyük baskı oluşturan Bakanlar Kurulu Kararı yürürlükten kaldırılan en önemli kararlardan biri.Çeşitli vakıf, özel kuruluş ve şahısların kurduğu özel eğitim kurumlarıylailgili alınması gereken tedbirleri içeren Karar, 2010'da AK Parti Hükümeti tarafından yürürlükten kaldırıldı. Çeşitli dernek ve vakıfların yurt dışındakifaaliyetlerini "rejim aleyhtarı faaliyet" kapsamına sokan ve takip edilmesini isteyen 25 Haziran 1999 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı dakaldırılan bir diğer karar oldu.
Dini yayın yapan televizyonları baskı altına alan 15 Ocak 1999 tarihli"Radyo ve televizyonlarda irticai, yıkıcı ve bölücü yayınlarınönlenmesine ilişkin karar" da AK Parti Hükümeti tarafından aynıBakanlar Kurulu kararıyla yürürlükten kaldırıldı.
 

BAŞBAKANLIK TAKİP KURULU BİTTİ

Tarihi nitelikli Bakanlar Kurulu'nda yürürlükten kaldırılan bir diğeruygulama ise fişlemelerin karargahı gibi hareket eden ve 28 Şubat'ın devamı olan Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu oldu. Bu Kurul da aynı Bakanlar Kurulu kararıyla feshedildi.

KARAR BÜTÜN DEVLETE YANSIDI

Yürürlükten kaldırılan Bakanlar Kurulu kararlarına paralel olarak Hükümet'ten devam adımları geldi ve genelge temizliği başladı. Başbakan Erdoğan imzalı bir genelgeyle, 28 Şubat ürünü ve o zihniyetin devamı bütün genelgeler yürürlükten kaldırıldı. Genelgenin dosyasına dönemin Başbakanları'nın yürürlükten kaldırılan talimatları da tek tek eklendi ve şöyle dendi: "Ekli listede belirtilen genelge ve talimatlar ile bunlarla ilişkili olarak Başbakanlık ve diğer kamu kurum vekuruluşları tarafından, genelge, tamim, eylem planı, yönerge, talimat, olur, direktif ve diğer adlar altında yürürlüğe konulan her türlü işlem ve düzenlemeler yürürlükten kaldırılmıştır."

yazete

Bu haber toplam 1436 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri