Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın liderlere verdiği brifingde şok ayrıntı!

26.06.2012 12:23
Başbakanlık konutunda parti liderlerine verilen brifingle olaya ilişkin birçok detay aydınlandı.

Erdoğan'ın liderlere anlattığı şok ayrıntı: Bir gemiden de atılmış olabilir

Başbakan tayyip Erdoğan, Başbakanlık konutunda brifing alan CHP, MHP ve BDP'li siyasiler şu bilgileri verdi:

RADARI KULLANMADI

Başbakan Erdoğan, jette bulunan pilotlardan birinin çok tecrübeli bir uçuş öğretmeni olduğunu belirterek, radar yerine, bölgeyi çok iyi bildiği için arazi izlemesi ile gittiğini belirtti. Hatay ile Lazkiye kıyısındaki iki burnu lazer işaretleyicisi ile göstererek, “Her ikisi de birbirine çok benziyor. Altındaki burnu Hatay zannetmiş olabilir. Bir kerteriz yanılması söz konusu olabilir” dedi.

"FÜZE GEMİDEN ATILMIŞ OLABİLİR"

Erdoğan jetin yerden havaya atılmış bir roket veya uçak savar ile vurulmuş olabileceğine dikkat çekti. Karadan atılmış bir füze olması halinde bunun Türkiye'deki radarlarda görüleceğini de kayda geçirdi ve şu bilgileri aktardı: “İncelemelerde böyle bir ize rastlanmadı. Ancak, füze açıkta bir gemiden atılmış olabilir. Gemiden omuzda taşınabilen küçük füzeler ya da gemiye yerleştirilmiş uçaksavardan da vurulmuş olabilir. Uçağımız 13 mil açıkta vuruldu. Bundan kesinlikle eminiz. Bu kadar uzak mesafeye uçaksavar gidemez. Gemiden vurulmuş olma ihtimali çok yüksek.”

NEDEN YANLIŞ ROTADA

Görüşme sırasında heyetler uçağın gidiş ve dönüş rotalarına da dikkat çekerek, “Neden aynı yolu geri geldi. Madem yanlış rotadaydı niçin aynı yanlış rotaya dönüş yaptı?” sorusunu yöneltti. Bu soruya askeri yetkililer, “Askeri prosedür gereği yapılmış olabilir. Askeri prosedürde bunun anlamı var” açıklamasını getirdi.Habertürk

 

Bu haber toplam 1582 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri