Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın önerisi kabul görmedi

03.08.2013 16:07
'Er ve erbaşlar da oy kullansın’ önerisi Anayasa Komisyonu'nda reddedildi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın "Silah altında bulunan er ve erbaşların da seçim lerde oy kullanmalı" yönündeki önerisi, aralarında kendi partisinin üyelerinin de bulunduğu Anayasa Uzlaşma ve Yazım Komisyonu'nca reddedildi.
 
AK Parti , CHP ve MHP ’li üyelerin anlaştığı son maddeye göre, "Silah altında bulunan er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler, taksirli suçlardan hüküm giyenler hariç olmak üzere mahkemece kısıtlılığına karar verilmiş hükümlüler" seçimlerde ve referandumda oy kullanamayacak.
 
Başbakan Erdoğan geçen yıl yaptığı açıklamada, "Muvazzaf kadro oy kullanma hakkına sahip, er ve erbaşlar değil. 18 yaşa seçme hakkı veriyorsun ama askerdeyse oy kullanamıyor.  İleri demokrasi diyorsak, bunun gereğini yapmamız lazım" demişti. Bu açıklamaya birçok kesimden, "Kışlaya sandık girmez. Mehmetçik siyasetten uzak tutulmalı" görüşü ile eleştiri gelmişti.
 
İMRALI’YA SANDIK YOK
 
BDP , hem hükümlü hem de tutukluların oy kullanabilmesini ve seçim günü tüm cezaevlerine sandık konulmasını istemişti. Böylelikle İmralı’ya da sandık konulmasını gündeme getirmişti. Gazeteport'ta yer alan habere göre komisyonun AK Parti, CHP ve MHP’li üyeleri hükümlülere oy hakkı vermedi. BDP bu maddeye karşı çıkarak muhalefet şerhi koydu. 
 
Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri