Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın önerisine 3 partiden cevap

11.07.2013 13:36
Başbakan Erdoğan'ın dün akşam yeni anayasa ile ilgili muhalefete yaptığı çağrı, Ankara'yı hareketlendirdi.

Başbakan Erdoğan, muhalefete yeni anayasa çalışmalarında uzlaşılan 48 maddeyi bu yasama döneminde Meclis'ten geçirme çağrısı yaptı.

MHP yönetimi konuyu değerlendirmek üzere partinin yetkili organlarını topluyor.  CHP öneriyi samimi bulmazken, BDP 'yetmez ama evet' deme kararı aldı.

UMUT IŞIĞI

Tıkanan yeni anayasa çalışmalarında umut ışığı belirdi. Cemil Çiçek'in liderler turu sonrası ilk hamle Edoğan'dan geldi. Muhalefet partilerinin 'devam' kararını bir adım ötesine taşıyan Erdoğan'ın önerisine ilk açıklama MHP'den geldi.

CHP'den karşı öneri: 

Tutukluluk süresini indirelim

Başbakan Erdoğan'ın "Samimiyseniz uzlaşılan 48 maddeyi yasalaştıralım" önerisiyle ilgili olarak, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, şunları söyledi:

"Öyle anlaşılıyor ki sayın Erdoğan bu komisyondan kalkmanın bahanesini arıyor. Sayın Başbakan eğer siz demokratik ve özgürlükçüanayasa istiyorsanız, gerçekten samimiyseniz, bunun bazı örneklerini anayasa değişikliği veya yeni anayasa çalışmaları sonuçlanmadan şu anda gösterebilirsiniz. Gelin parlamento kapanmadan seçim barajını indirelim, tutukluluk süresini uluslararası standartlara indirelim." Haberi okumak için tıklayın

ŞANDIR: PARTİ ORGANLARI DEĞERLENDİRME YAPACAK

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakata varılan maddelerin bu yasama döneminde çıkartılmasına yönelik önerisine ilişkin, "Konuyla ilgili partimizin organları bir değerlendirme yapacak. Ondan sonra konuya ilişkin açıklama kamuoyuna yapılacak" dedi.

Şandır, AA muhabirinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakata varılan 48 maddenin bu yasama yılında çıkartılması konusunda, TBMM'de grubu bulunan siyasi partilere yaptığı çağrıya ilişkin sorusunu cevaplandırdı.

Yeni bir durumla karşı karşıya olduklarını belirten Şandır, "Şu aşamada bir şey söylememiz mümkün değil. Komisyon üyesi arkadaşlarımız var, Başkanlık Divanımız var. Konuyla ilgili partimizin organları bir değerlendirme yapacak. Ondan sonra konuya ilişkin açıklama kamuoyuna yapılacak"diye konuştu.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Memur-Sen'in iftarında yaptığı konuşmada, yeni anayasayı oluşturma çalışmaları çerçevesinde, TBMM'deki siyasi partilerin 48 madde üzerinde mutabık kaldığını anımsatarak, "Nasıl bu ara Meclis başlıyor çalışmaya, gece yarısına kadar devam ediyorsa siz de başlayın çalışmaya günde en az 10-15 saat çalışın. Bu yaz mevsimi içerisinde gelin şu anayasa işini halledin. Ben arkadaşlarıma bu noktada gerekeni söyleyeceğim" ifadelerini kullanmıştı.

BDP: YETMEZ AMA EVET

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda mutabakata varılan maddelerin çıkartılmasına yönelik önerisine ilişkin,  "Mutabakata varılan 48 madde Genel Kurul'a gelirse  'yok, hayır' demeyiz. Sonuçta 4 grup bu maddeler üzerinde bir mutabakata varmış. Yetmez ama 'evet' diyeceğiz" dedi. 

Bu haber toplam 1886 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri