Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'ın Putin'e okul resti

07.12.2013 14:50
Rusya'da Gülen Cemaati'ne bağlı okulların kapatılmasını Başbakan Erdoğan'ın önlediği ortaya çıktı.

2004 MGK kararıyla Fethullah Gülen'i bitirme planının uygulamaya geçtiği yönündeki iddialar, Gülen'in Rusya Federasyonu'ndaki okul ve yurtlarının kapatılması kararına Başbakan Erdoğan'ın önlediği iddia edildi.

ÇELİK: ERDOĞAN, PUTİN'İ ARADI

Star Gazetesi'nin haberine göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan Erdoğan'ın Cemaat okullarının yurt dışı faaliyetlerini kolaylaştırıcı pek çok icraatı olduğunu söyledi.

'BAŞBAKANIMIZ O OKULLARA ZİYARETE GİTTİ'

Hüseyin Çelik, bizzat kendisinin şahit olduğu ve Erdoğan'ın Putin'i aradığı olayı,'Bu okullara yönelik olarak Rusya Federasyonu ciddi tedbirler aldı. Bazı yerlerde kapatmaya gitti. Bakanlığım döneminde Rusya'ya gittiğimde onların Milli Eğitim Bakanlarına söyledim. Sayın Başbakan bizatihi Putin'i arayarak bu konuya verdiği önemi bizat kendisi Sayın Putin'e anlattı. En önemli taraf da Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve tüm bakanlarımız gittikleri ülkelerde o ülkelerin hükümet başkanlarıyla veya bakanlarıyla gidip bu okulları ziyaret ettiler. Dolayısıyla bu okulların ülkelerdeki konumu ve kredibilitesi açısından önemli bir manevi katkı oldu bu. Bunu aslında oradaki insanlarda bilir. Şu anda cemaatin önde gelen isimleri de bunun böyle olduğunu bilir. Talep bu okulları açan orada bu işletmeciliği yapan cemaatin ileri gelenlerinden oldu.' ifadeleri ile anlattı.

GÜLEN'E AİT OKULLARA YAKIN TAKİP

Diğer yandan Gülen Cemaati'nin Rusya'daki okullarına ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin 2008'deki haberine göre; Moskova yönetimi yeni güvenlik konseptini 2001 yılında uygulamaya koyarak, Rusya Federasyonu ve bağlı özerk cumhuriyetlerdeki Fethullah Gülen'e ait okullar yakın takibe alındı. 

236 OKUL 500 ÖĞRENCİ YURDU

Rusya Devlet Başkanı Putin de 2004'te Türkiye'ye yaptığı ziyarette, bu konuyu en üst düzeyde gündeme getirdi ve duydukları rahatsızlığı bildirdi. Konuyla ilgili 2008 yılında Vatan Gazetesi'nde BBC kaynak gösterilerek yayınlanan haberde ise, mahkemeye taşınan okul kapatma kararına ilişkin Rusya ve Türki cumhuriyetlerde cemaate bağlı okul sayısının sayısı 236'ya, öğrenci yurdu sayısının da 500'e yükseldiği yazıldı. 

Bu haber toplam 3646 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri