Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın sözcüsünden PKK'ya kritik mesaj!

01.05.2015 01:42
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürecin devam etmesi konusunda kararlılık içerisinde olduğunu söyledi. Çözüm sürecinin en kritik noktasının silahsızlanma olduğunu ve bu noktaya gelindiğini kaydeden Kalın, sürecin karşılıklı şartlı bir süreç olmadığını ve herkesin ne yapması gerektiğinin aç çok belli olduğunu söyledi.

İbrahim Kalın, NTV canlı yayınında çözüm sürecinde en önemli sorunun PKK'nın silah bırakmaması olduğunu söyledi. Dolmabahçe'deki tarafların vardığı mutabakatta da bu konuya vurgu yapıldığını; ancak pratikte bir türlü bunun tamamlanamadığını ifade eden Kalın, sürecin devamı konusunda Cumhurbaşkanı ile Başbakan ve hükümetin tam bir kararlılık içerisinde olduğunu söyledi. İşte Kalın'ın konuşmasından önemli satır başları;

"Ne pahasına olursa olsun bizim istediğimiz şekilde süreç ilerleyecek. Bizim söylemlerimiz burada belirleyici olmalıdır gibi bir tavır içine girildiği zaman herkes kaybeder. Sürecin devam etmesi konusunda gerek Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, hükümet tam bir kararlılık içinde. Süreç tamamlandığında tam bir silahsızlanma sağlandığında bu terör belasından kurtulduğumuzda bundan bütün Türkiye kazanacak. Pastası büyüyecek ve hissesine düşeni alacaktır.

ERDOĞAN'IN MASA ÇIKIŞI

"Masa sembolizmini farklı şekilde yorumlayabiliriz. Yeni boyutlar katabiliriz. Buradaki temel konu çözüm sürecinin en kritik noktasına geldik. Bu da silahsızlanmadır. Çözüm sürecinin en kritik noktası olan silahsızlanmaya geldik. PKK'nın silah bırakmasıdır. Geldiğimiz noktada en kritik nokta budur. Devlet şunu yapsın biz bunu yapalım falan tarzı böyle bir karşılıklı şartlı bir şey süreç değil. Hereksin ne yapması gerektiği az çok bellidir. Özellikle seçim atmosferinde herkesin demokratik hakkını kullanmasını sağlayacak bir ortamın temin edilebilmesi için hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Silahsızlanma sağlandığı andan itibaren de bu süreç artık hedefine büyük oranda ulaşmış demektir. Geriye kalan sonuçları siyasal zeminde Meclis çatısı altında zaten süren çalışmalar var. çok daha güçlü bir şekilde yürütmeye devam ederiz."

Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri