Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın sözleri devlet başkanını ağlattı

01.12.2012 11:45
Filistin'in BM'de ‘gözlemci devlet' statüsünü kazanmasının ardından Mahmud Abbas'ı arayan Erdoğan'ın sözleri devlet başkanını duygulandırdı.

Filistin'in BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasının ardından ABD'deki Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı telefonla arayarak kutlayan ilk lider Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Türkiye saati ile gece yarısı olmasına rağmen oylamanın hemen ardından Abbas'ı arayan Erdoğan, "Türkiye önümüzdeki süreçte de Filistin'in haklı davasında Filistinlilerin yanında yer almaya devam edecektir" dedi. Erdoğan'a sonucun New York'taki Türkevi'nde bir resepsiyonla kutlanacağı bilgisi de verildi. Erdoğan da bunun üzerine Abbas'a, "Orası da sizin evinizdir" dedi. Abbas'ın bu sözlerin ardından gözyaşlarını tutamadığı öğrenildi.

'Hep yanınızda olacağız'

Filistin'in 138 "evet" oyuyla BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsünü kazanmasını Erdoğan da Ankara'da dakika dakika takip etti. BM Genel Kurulu salonunda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sonucun ardından Abbas'ı ilk kutlayan isim oldu. Davutoğlu ile Abbas'ın görüşmesi sırasında olayı Ankara'dan izleyen Erdoğan, gece yarısı olmasına rağmen hemen telefona sarıldı.

Telefonla Abbas'ı ilk kutlayan lider olan Erdoğan, "Sizin şahsınızda tüm Filistin halkını tebrik ediyorum. Hayırlı olsun" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin önümüzdeki süreçte de Filistin'in haklı davasında Filistinlilerin yanında yer almaya devam edeceğini vurguladı. Abbas da kendilerine verilen destekten dolayı Türkiye'ye ve Türk halkına minnettar olduklarını ifade etti.

İlk gezisi Türkiye'ye

Milliyet'in haberine göre, Görüşmede Erdoğan'a, bu tarihi sonucun New York'taki Türkevi'nde bir resepsiyonla kutlanacağı bilgisi de verildi. Erdoğan da bunun üzerine Abbas'a, "Orası da sizin evinizdir" dedi. Abbas'ın bu sözlerin ardından gözyaşlarına hakim olamadığı öğrenildi.

Telefon görüşmesinin ardından New York Türkevi'nde düzenlenen resepsiyonda Davutoğlu, Abbas ile yaptığı sohbette, "Bu, Filistin halkının zaferidir. Bu zafer, Filistin halkının kutsal toprakları için hayatlarını veren şehitlerindir. Hayatını verenleri, yakınlarını, bütün Filistinlileri selamlıyorum. İnşallah Filistin'in bayrağının bütün BM kuruluşlarında tam üye olarak dalgalandığını da göreceğiz" dedi. Abbas teşekkür ederek ilk yurtdışı ziyaretlerinden birisini Türkiye'ye yapmayı planladığını söyledi. 

Bu haber toplam 4100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri