Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın sözleri İran'a battı!

29.12.2015 15:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "mezhepçilik " sözlerine cevap veren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ensari, "Bu ifadeler özel siyasi hedefler bağlamında söylenmiştir" dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ı, SuriyeDevlet Başkanı Beşar Esad'ı destekleyerek "mezhepçilik" yapmakla suçladığı ifadelerine tepki gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik, "Bu ifadeler özel siyasi hedefler bağlamında söylenmiştir" dedi. İranlı Sözcü, "İran'a karşı bu tip ifadeler ilk kez Türk yetkililerce söylenmiyor. Bölgedeki mevcut anlaşmazlıkla bağlantılı özel siyasi hedefler doğrultusunda kullanılıyor. Biz diğerlerinin ne konuştuğundan sorumlu değiliz ve Suriye konusundaki politikamız açık ve nettir" diye konuştu.

İran'ın Suriye'ye yönelik politikasının iki temel üzerine kurulduğunu kaydeden Ensari, bunların "Suriye halkının kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olmaları" ve "terör ve şiddetin siyasi hedeflere ulaşmak için araç olarak kullanılmasına karşı çıkmak" olduğunu söyledi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki çatışmalarla ilgili yaptığı konuşmada İran'ın, "mezhepçilik" yaptığını söylemiş, "İran mezhepçilik gayesiyle Esad'ın arkasında durmasaydı belki bugün Suriye diye bir meseleyi konuşuyor olmayacaktık" ifadelerini kullanmıştı.

 
Bu haber toplam 1318 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri