Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan'ın Uludere görüşmesinin ayrıntıları

31.07.2013 02:23
Başbakan Erdoğan, Uludere görüşmesi hakkında açıklama yaptı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Uludere'de hayatını kaybedenlerin aileleriyle yaptığı görüşmeyle ilgili asılsız iddialar olduğu belirtilerek, Başbakan Erdoğan'ın samimi bir ortamda gerçekleşen görüşme sırasında aileleri dinlediği ve Uludere olayıyla ilgili kamuoyunca bilinen görüşleri tekrarladığı, bu görüşlerde herhangi bir farklılık veya tenakuz söz konusu olmadığı bildirildi.
 
Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın 26 Temmuz'da Şırnak'ta Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılış töreni sonrasında, 28 Aralık 2011'de Türkiye sınırına yakın bir bölgede gerçekleşen hava operasyonu sebebiyle hayatını kaybedenlerin bazı yakınlarıyla görüştüğü hatırlatıldı. 
 
"Tamamen insani zeminde gerçekleşen bu görüşmede, aileler olayla ilgili düşüncelerini ve taleplerini dile getirmişler, Sayın Başbakanımız da bu hadiseye gösterdikleri ilgi ve hassasiyete dikkati çekerek, hükümet olarak attıkları adımları anlatmıştır" ifadesine yer verilen açıklamada, bazı yayın organlarında bu görüşmeyle ilgili gerçeklerle bağdaşmayan iddialara yer verildiği kaydedildi. 
 
Asılsız iddialara dayalı kurgu ve senaryoların görüşmenin içeriğini yansıtmadığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 
 
"Sayın Başbakanımız son derece samimi bir ortamda gerçekleşen bu görüşme sırasında aileleri dinlemiş ve Uludere olayıyla ilgili kamuoyunca bilinen görüşlerini tekrar etmiştir. Bu görüşlerde, herhangi bir farklılık veya tenakuz söz konusu değildir. Sayın Başbakanımız, devam eden yargılama sürecine güvenilmesi gerektiğini de özellikle vurgulamıştır.
 
Görüşmede, 'Başbakan'ın talimatı olmadan bu operasyon yapılabilir mi' sorusu üzerine, gerçekleşen her operasyonun Başbakanın bilgisi dahilinde yapılmadığı belirtilmiş, terörle mücadelede ilgili birimlerin yasalardan aldıkları yetki çerçevesinde gereken adımları attıkları, bu mücadele esnasında büyük saldırılar ve mağduriyetler yaşayan güvenlik güçlerinin en üst düzeyde hassasiyetle hareket ettikleri vurgulanmıştır.
 
Olayla ilgili bir hüküm verilebilmesi halen devam etmekte olan yargı sürecinin tamamlanmasıyla mümkün olabilecektir. Dolayısıyla yargıyı doğrudan etkileme niteliği taşıyacak spekülasyonlardan uzak durulması da büyük önem taşımaktadır."


 

Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri