Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Davası'nda sona doğru savcı mütalaa verecek

13.12.2012 14:11
Türkiye tarihinin en kritik davalarında Ergenekon Davası'nda sona gelindi. Savcı bugün son mütalaasını verecek..

Ergenekon Davası'nda mahkeme, 4 yıl 1 ay 23 gün süren yargılama sonunda dosyayı esas hakkındaki mütalaasını vermesi için savcı Mehmet Ali Pekgüzel'e teslim etti. Savcı Pekgüzel, duruşmada sanıklara yönelik suçlamalarını son kez açıklayacak. Ayrı ayrı başlayan Birinci İkinci ve Üçüncü Ergenekon davalarında yaklaşık 600 duruşma yapıldı. Aynı kapsamdaki davaların yargıdaki hızıyla karşılaştırıldığında Ergenekon Davası'nda 4 yılda 150 yıllık yargılama yapıldı.

 

BUGÜN MÜTALAA VERİLECEK

Silivri'deki 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Ergenekon Davası'nda 4 yılı aşkın süredir devam eden yargılama sonunda savcı Mehmet Ali Pekgüzel bugünkü duruşmada esas hakkındaki mütalaasını verecek. Habertürk'ten Zülfikar Ali Aydın'ın haberine göre, Pekgüzel'in yargılama boyunca elde edilen delil ve savunmalar ışığında sanıklara yönelik suçlamalarını yenileyerek yeniden açıklayacak. Mütalaanın verileceği 270'inci duruşmaya başta CHP çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve sanık yakınlarının katılması bekleniyor.

ERGENEKON'UN 10 BAŞLIKTA 5 YILI

1- Bombalar İstanbul Ümraniye'de 12 Haziran 2007 yılında ele geçirildi.
2- 17 bin sayfalık iddianame hazırlandı.
3- İlk dava 25 Temmuz 2008'de görüldü.
4- 66'sı tutuklu 275 sanık var
5- Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ da tutuklu
6- 31 gizli tanık konuştu.
7- 600 duruşma yapıldı
8- 4 yılı aşan tutukluluklar var
9-Yargılama sürecinde hayatını kaybedenler oldu
10- 4 firari sanık var

ÜMRANİYE'DEKİ GECEKONDU KEBAPÇI OLDU

66'sı tutuklu 275 sanığın yargılandığı Ergenekon Davası'nda soruşturma 12 Haziran 2007'de bir telefon ihbarıyla başladı. Trabzon'dan jandarmayı arayan ihbarcı Ş.Y. yakınlarının oturduğu Ümrani'ye Çakmak Mahallesi'ndeki gecekondunun çatısında bir astsubaya ait el bombaları olduğunu bildirdi. Polisin adrese yaptığı baskında çatı katındaki sandık içinde Astsubay Oktay Yıldırım'ın parmak izinin de olduğu iddia edilen sandık içinde 27 adet el bombası bulundu. Bombaların çıktığı gecekondu yıkıldı ve "Aboov" adlı bir kebapçı açıldı.

ERGENEKON: SIRADIŞI BİR ÖRGÜT!

Soruşturmayı yürütmekle görevlendirilen dönemin savcısı Zekeriya Öz ile birlikte Mehmet Ali Pekgüzel Nihat Taşkın 25 Temmuz 2008'de 2455 sayfalık iddianamelerinde soruşturmanın adını resmen "Ergenekon Silahlı Terör Örgütü" olarak koydu. Savcılar örgütün yapısını ve amaçlarını iddianamede anlattı: "Ergenekon'un bölücü/Marksist ve dini motifli örgütlerden, ideolojik olarak farklıdır Cumhuriyetimizin örgütün amaçları doğrultusunda istismarına, demokratik tercihlerin gayrı meşru sayılmasına ve sonuçlarına karşı açık veya örtülü cebri mücadele verilmesine dayalıdır"

150 YILLIK DURUŞMA YAPILDI

Yargılama Silivri Cezaevi içindeki küçük bir salonda başladı. Yer yetersizliği ve salonun cezaevi içinde olması yargının bağımsızlığı tartışmasına neden olunca Adalet Bakanlığı cezaevi bitişiğindeki alandayeni ve bir salon inşa etti. Salonun inşa edilmesinden sonra yapılan her duruşmada mahkeme heyeti duruşmaları başlatırken zabıtlara "Silivri Ceza ve İnfaz kurumu bitişiğinde bulunan salonda celse açıldı" ifadesini yazdı.
İş yoğunluğundan dolayı diğer özel yetkili mahkemelerde yılda ortalama 4 duruşma yapılabilirken, ilk duruşması 20 Ekim 2008 yılında görülen davada birleşen dosyalarla birlikte yaklaşık 600 duruşma yapıldı.

44 GİZLİ TANIKTAN BİRİ ŞEMDİN SAKIK

Dava süresince mahkeme tam 44 gizli tanık dinledi. İlk dinlenen gizli tanık "Aydın-1" oldu. Bazı sanıkların duruşmada gizli bir odadan ses ve görüntüleri bozularak mahkemede yaptıkları tanıklık açık kimliklerini kimlikleri de ortaya çıkardı. Ancak mahkeme yayın yasağı koydu. İsmini açıklayan gizli tanıklardan biri de Gizli Tanık Deniz olarak dosyada ifadesi olan Şemdin Sakık oldu. Sakık açık kimliğiyle ifade vermek istediğini açıkladı. Mahkemenin kabulü üzerine gizli tanığın Şemdin Sakık olduğu anlaşıldı.

MAHKEME HEYETİ KISMEN DEĞİŞTİ

20 Ekim 2008'de başlayan yargılama sırasında mahkeme heyetine Köksal Şengün başkanlık ediyordu. Görev yeri Ergenekon sanıklarıyla ilişki kurduğu iddiaları üzerine değiştirilen Şengün'ün yerine en kıdemli üye Hasan Hüseyin Özese atandı. 4 yılı geçen yargılamada mahkeme heyetinin elindeki dava sayısı ve iş yükü arttı. Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu'ndan oluşan heyete Hüsnü Çalmuk atandı. Üye Hakim Çalmuk, onbinlerce sayfalık, cep telefonu görüşmeleri, cep telefonları ile ele geçen mühimmatlar ile elde edilen hard disklerle ilgili bilirkişi incelemelerinde "Naip Hakim" olarak görev yaptı.

5 BİNİ AŞKIN KLASÖR MİLYONLARCA SAYFA

Mahkemenin elindeki iddianame ve ek klasörlerin sayısı 5 bini aştı. Yargılama aşamasında mahkeme bir çok kuruma dava konusu olay ve iddialarla ilgili yazışma yaptı. Mahkemedeki dosya sayısını artıran nedenlerin başında, heyetin her şüpheli olay için tüm resmi kurum ve kuruluşlara yazdığı ve bu kurumlardan gelen cevaplar oluşturuyor. Mahkemenin yazıştığı kurumlar şöyle MİT, Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı, Kara Deniz Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Emniyet Genel Müdürlüğü ve il emniyet müdürlükleri, Adalet ve İçişleri bakanlıkları başta olmak üzere tüm bakanlıklar. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ile tüm illerin savcılıkları, Cezaevleri, Başbakanlık Müsteşarlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve komisyonları, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Yargıtay, Danıştay, Sayıştay...

BİRLEŞTİRİLEN DAVALAR

Emekli Albay Dursun Çiçek'inde sanıkları arasında yer aldığı "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davası 28 Haziran 2010 yılında başladı. 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan İnternet Andıcı Davası, İrtica ile Mücadele Eylem Planı Davası'yla birleştirildi. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğda 6 Ocak 2012 tarihinde tutuklandı ve dosyası İnternet Andıcı Davası ile birleştirildi. Ardından da üç iddianamenin yer aldığı dosya Ergenekon Davası ile birleştirildi. Birinci Ergenekon Davası 27 Nisan 2012 tarihindeki 225. duruşmada kapatılarak, daha önce üçüncü Ergenekon Davası'yla birleştirilen İkinci Ergenekon Davası'yla birleştirildi. Başka mahkemelerde süren ve Ergenekon Davası ile birleştirilen diğer dosyalar ise şöyle: Sivas'ta kuyumculuk yapan Ermeni Cemaati'nin önderlerinden Minas Durmazgüler'e suikast Alparslan Arslan'a glock marka silah temin edilmesi davası, İşçi Partisi-Ergenekon Dava dosyası Cumhuriyet Gazetesi'ne Molotof kokteylli saldırı davası, vatansever Kuvvetler Güçbirliği Davası, Savcı Zekeriya Öz'e suikast girişimi Davası

SANIKLAR KAÇ YILLA YARGILANIYOR?

MEHMET İLKER BAŞBUĞ-26. GENELKURMAY BAŞKANI-EMEKLİ ORGENERAL

SUÇLAMA: Silahlı Terör Örgütü Kurma veya Yönetme ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme
İSTENEN CEZA: Ağırlaştırılmış müebbet hapis 22,5 yıl hapis

VELİ KÜÇÜK - EMEKLİ TUĞGENERAL

SUÇLAMA :Terör örgütü kurmak ve yönetmek. Zorla hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs. Halkı isyana tahrik. Adam öldürmeye azmettirmek. Patlayıcı madde atmaya azmettirmek. Mala zarar vermeye ve ruhsatsız patlayıcı bulundurmaya azmettirmek.
İSTENEN CEZA: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis. 225 yıldan 423 yıla kadar hapis.

DOĞU PERİNÇEK - İŞÇİ PARTİSİ GENEL BAŞKANI

SUÇLAMA : Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek. Zorla hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs. Halkı silahlı isyana tahrik. Gizli belgeleri temin etmek
İSTENEN CEZA: Biri ağırlaştırılmış 2 müebbet hapis. 288 yıl 8 aydan, 625 yıl 5 aya kadar hapis

MUSTAFA ALİ BALBAY/GAZETECİ/MİLLETVEKİLİ

SUÇLAMA: Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Devletin Güvenliğine İlişkin Belgeleri Tahrip Etme Amacı Dışında Kullanma Hile İle Alma Çalma, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyana Tahrik Etme, Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Belgeleri Temin Etme, Açıklanması Yasaklanan Gizli Bilgileri Temin Etme
İSTENEN CEZA: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet 80 yıl hapis

AHMET TUNCAY ÖZKAN/GAZETECİ-TELEVİZYONCU

SUÇLAMA: Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Bir Adet Ateşli Silah ve Mutat Sayıdaki Mermileri Bulundurma,Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Tehlikeli Maddeleri İzinsiz Olarak Bulundurma veya El Değiştirme, Türkiye Büyük Millet Meclisini Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme, Devletin Güvenliğine İlişkin Gizli Belgeleri Temin Etme, Ruhsatsız Ateşli Silahlarla Mermileri Satın Alma veya Taşıma veya Bulundurma, Açıklanması Yasaklanan Gizli Bilgileri Temin Etme
İSTENEN CEZA: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, 54 yıl hapis 

Bu haber toplam 2392 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri