Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mahkemede gizli tanığa küfür etti

15.05.2012 23:18
Ergenekon Davası'nda yargılanan Veli Küçük, mahkemede gizli tanığa ağır küfür etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'de görülen 61'i tutuklu 256 sanıklı Ergenekon Davası'nın 182. duruşması başladı. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmada emekli Orgeneral Hurşit Tolon, emekli Albay Dursun Çiçek, CHP İzmir Milletvekili gazeteci Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, İbrahim Şahin, İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek, Danıştay Saldırısı dosyası sanığı Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 43 tutuklu sanık hazır bulundu. Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık ile duruşmalardan men cezası verilen tutuklu sanıklar Hikmet Çiçek, Osman Yıldırım, Mehmet Zekeriya Öztürk duruşmaya katılmadı. Duruşmada, Odatv Davası'nın tutuklu bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de hazır bulundu.

GİZLİ TANIK, İBRAHİM ÇİFTÇİ'NİN YAKIN DOSTU

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese gizli tanık 'C"nin dinleneceğini söyledi. Sesi ve görüntüsü bozularak duruşma salonunda bulunan ekrana yansıtılan gizli tanık, İzmir'de 2006 yılında bir bombalı saldırıda ölen İbrahim Çiftçi'nin yakın dostu olduğunu belirtti. İbrahim Çiftçi'nin İzmir'de kahvehane sahibi olduğunu ve sürekli bu kahvehaneye giderek oyun oynadığını dile getiren gizli tanık, "Bir gün İbrahim Çiftçi'ye bir telefon geldi. Telefon ile konuşan Çiftçi çok sinirlendi. Telefon konuşmasının ardından Çiftçi bana 'Necip Hablemitoğlu kim?' diye sordu. Ben de 'Tarihçi, yazar' diye cevap verdim. Çiftçi, 'Bana Hablemitoğlu'nu öldürmemi teklif ediyor, namussuzlar' dedi. O günden sonra Çiftçi çok tehdit edildi ve dilekçe yazarak durumu İzmir Savcılığı'na bildirdi. Daha sonra ben Çiftçi'ye Hablemitoğlu'nu öldürmeni kim istiyor' diye sorduğum da bana 'Veli Küçük ve Sami Hoştan. Namussuzlar' diye cevap verdi. Daha sonra Necip Hablemitoğlu öldürüldü" dedi.

'O NAMUSSUZLARIN DEFTERİNİ DÜRDÜM'

Gizli tanık, "Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesinin ardından biri çıkıp 'İbrahim Çiftçi Hablemitoğlu'nu öldürdü' dedi. O dönemde İbrahim Çiftçi savcılığa giderek konuyla ilgili ifade verdi. Çiftçi o dönemde sağlık durumu iyi olmadığı için tedavisi için Amerika'ya gitmesi gerekiyordu. Savcılığa giderek yurtdışına çıkıp çıkamayacağını sordu. İzmir savcılığıda Çiftçi'nin yurtdışına çıkabileceğini belirtti. İbrahim Çiftçi daha sonra Amerika'ya gitti. Ancak o dönemde basında 'İbrahim Çiftçi Amerika'ya kaçtı' şeklinde haberlerin yer alması üzerine Çiftçi tekrar Türkiye'ye dönerek savcılığa ifade verdi. İbrahim Çiftçi 'o namussuzların defterini dürdüm. İsimlerini savcılığa verdim" dedi" Çiftçi'nin bu ifadesinin ardından Veli Küçük ve Sami Hoştan ile arası açıldı. Çiftçi daha sonra öldürüldü" diye konuştu.

Sami Hoştan'ın 3 milyon dolarını Çiftçi'nin kahvehanesinde kumarda kaybettiğini iddia eden gizli tanık, "İbrahim Çiftçi ile Sami Hoştan'ın arası bu paranın ödenmesi konusunda da açılmıştı. Bu para yüzünden Çiftçi ve Hoştan birbirlerine girdiler. Bunu bütün Çeşme biliyor. Daha sonra Sami Hoştan, Çiftçi'ye bu kumar borcunu kredi kartıyla taksit taksit bir yıl içinde ödedi" diye iddiada da bulundu. Gizli tanık 4 Ekim 2006 tarihinde İbrahim Çiftçi'nin kahvehanesinin Erdinç Utaş isimli şahsın bomba attığını Çiftçi'nin öldüğünü ve çok sayıda insanın da yaralandığını sözlerine ekledi.

'KÜÇÜK VE HOŞTAN BİZİ TEZGAHA GETİRMEYE ÇALIŞIYOR'

Duruşma savcısı Mehmet ALi Pekgüzel'in "İbrahim Çiftçi'ye ne zaman telefon geldi?" şeklindeki soruya gizli tanık , "Necip Hablemitoğlu öldürülmeden 4-5 ay önce geldi. Biz telefon geldiğinde İbrahim Çiftçi'nin Çiftçi Şirketler Grubu'nun yazahanesinde oturuyorduk. Çiftçi çalan cep telefonuna yazahanesinin kapısına çıkarak cevap verdi. Çiftçi telefonda baya konuştu. Daha sonra yanıma gelerek 'Hablemitoğlu kim?' diye sordu. Ben de 'yazar' dedim. Çiftçi de 'adamlar bizi kiralık mı zannetiler. Veli Küçük ve Sami Hoştan bizi tezgaha getirmeye çalışıyorlar' diyerek sinirlendi" diye cevap verdi. Sorular üzerine gizli tanık İbrahim Çiftçi'nin jandarma tarafından sevilen sayılan bir insan olduğunu, jandarma bölgesinde çok rahat kumar oynattığını ve istediği zaman jandarmaya telefon açtığını öne sürdü.

Sorular üzerine gizli tanık, "Çiftçi'nin silahla öldürülmesi imkansızdı. Bu bombalar atıldığında ben de oradaydım. Erdinç Utaş, -O derin ağabeyiler hepiniz buradasınız- dedi, elinde bir şeyler vardı. Ben telefon zannettim. Utaş'a tokat attım. Bombalardan biri yere düştü. Diğer bombayı da Utaş yere attı, o arada biri de bombaya tekme vurunca İbrahim Çiftçi'nin kucağına gitti bomba. O olayda Çiftçi öldü bir çok insan da yaralandı" diye konuştu.

VELİ KÜÇÜK GİZLİ TANIĞA KÜFÜR ETTİ

Bu arada Veli Küçük oturduğu yerden gizli tanığın beyanlarına tepki gösterdi. Gizli tanık bazı beyanların da Veli Küçük'ten 'Veli efendi' diye bahsetmesi üzerine Veli Küçük, "Ağzını toplasın terbiyesiz herif" dedi. Bunun üzerine Mahkeme başkanı Özese, "Dinlemek zorundasınız" dedi ve Veli Küçük oturduğu yerde söylendi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, "Veli Küçük oturduğu yerden senin ananı bilmem ... derim diyerek" Küçük'ün gizli tanığa küfür ettiğini tutanaklara geçirdi. Bunun üzerine gizli tanık ,"Bana küfür eden Veli Küçük'ten şikayetçiyim" dedi. Gizli tanık ayrıca Ümraniye'de ele geçirilen bombaların mandal numaralarıyla İbrahim Çiftçi'ye atılan el bombasının da mandal numarasının aynı olduğunu salonda tekrarladı. Bu bilginin ise emniyetçe kendisine verildiğini ve gazetelerde de okuduğunu sözlerine ekledi.

'ADALET ÇOK İYİ İŞLİYOR'

Tutuklu sanık Durmuş Ali Özoğlu, "Hablemitoğlu'nun cinayetiyle ilgili savcılık ifadeniz yok. Bunu açıklar mısınız?" diye sordu. Gizli tanık ise önceden adalete güveninin olmadığını belirterek, "Artık görüyoruz, suçlular yakalanıyor, yargılanıyor. Adalet çok iyi işliyor. O yüzden anlattım" cevabını verdi. Duruşma sanıkların gizli tanığa soru sorması ile devam ediyor.

Bu haber toplam 4744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri