Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERGENEKON HAKİMİNDEN SAVUNMA TEPKİSİ

12.04.2013 12:41
Ergenekon davasında dün savunmaya yeterince söz verilmediğini iddia eden tutuklu sanık Mustafa Dönmez'e hâkimden tepki geldi.

Pazartesi günü mahkemeyi basma girişimleri sebebiyle görülemeyen Ergenekon davasında dün sanıkların usule ilişkin talepleri alınmaya başlandı. Bu sırada tutuklu sanık Mustafa Dönmez, savunmaya yeterince söz verilmediğini iddia etti. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ise, “39 bin sayfa duruşma tutanağı var. Kim yaptı bu konuşmaları?” diye sordu.

Hafta başında CHP’li ve İP’li grupların Silivri’deki mahkeme salonunu basma girişimleri sebebiyle görülemeyen Ergenekon davasının 283. duruşması dün yapıldı. Zaman'ın haberine göre, davada söz alan tutuklu sanık Mustafa Dönmez, mahkemenin önyargılı olduğunu iddia edip savunmaya yeterince konuşma hakkı verilmediğini öne sürdü. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, “39 bin sayfa duruşma tutanağı var. Bunları kim konuştu? 175 celse talep almışız. Hâlâ konuşamadık diyorsunuz. Kim yaptı bu konuşmaları?” karşılığını verdi. Davada söz alan Danıştay temsilcisi avukat Perihan Özcan ise esas hakkındaki mütalaada Osman Yıldırım, Süleyman Esen ve Salih Kurter için beraat istenmesine itiraz etti. Özcan, söz konusu isimlerin cezalandırılmasını talep etti. Tutuklu sanık Erkan Önsel de eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’un talep edilmesine rağmen tanık olarak dinlenmediğini hatırlattı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, “MİT, Atasagun’un tanık olarak dinlenmesine izin vermedi.” dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasının dünkü duruşmasında emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın da aralarında bulunduğu 47 tutuklu sanık hazır bulundu. Duruşmayı Nur Serter, CHP genel başkan yardımcılarından Bülent Tezcan, Mahmut Tanal, Ali Özgündüz ve Birgül Ayman Güler de izledi. Hafta başındaki duruşmada CHP milletvekilleri, İşçi Partisi üyeleri ve Tüm Gençlik Birliği’nin mahkemeyi işgal etme girişimi sebebiyle yarım kalan dava dün devam etti. Duruşmayı başlatan Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, pazartesi günkü duruşmada yaşanan olaylardan ötürü izleyicileri ikaz etti. Seyircilerin sessiz bir şekilde davayı izlemesi gerektiğini belirten Özese, aksi takdirde gerekli tedbirlerin alınacağı uyarısında bulundu.

İlk sözü alan davanın müdahillerinden Danıştay vekili Perihan Özcan, esas hakkındaki mütalaada, haklarında beraat talep edilen Salih Kurter, Osman Yıldırım ve Süleyman Esen’in cezalandırılmasını talep etti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk yargılamada üç sanığın da ceza aldığını dile getiren Özcan, “Sanıkların Danıştay saldırısında azmettirici olduklarına inanıyoruz. Bu sebeple her iki sanığın da 4’er kez cezalandırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca Osman Yıldırım hakkında da mütalaada, Danıştay’ın davasından gönüllü vazgeçtiği gerekçesiyle ceza verilmesi istenmedi. Biz bu görüşe de katılmıyor ve aynı suçlama ile cezalandırılmasını talep ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Özcan’ın konuşmasından sonra Başkan Özese, sözü sanıklara verdi. Haklarında düzenlenen mütalaayı kabul etmediğini belirten tutuklu sanık Mustafa Dönmez, mahkemenin önyargılı olduğunu iddia edip dinletmek istedikleri savunma tanıklarının duruşmaya çağrılmadığını öne sürdü. Dönmez’in savunmaya yeterince konuşma hakkı verilmediğini, mahkemenin önyargılı olduğunu söylemesi üzerine Başkan Özese, “39 bin sayfa duruşma tutanağı var. Bunları kim konuştu? 175 celse talep almışız. Hâlâ konuşamadık diyorsunuz. Kim yaptı bu konuşmaları? Savcılar ve hâkimler mi konuştu bu kadar? Yargılamanın 4’te 1’i talep almakla geçti.” cevabını verdi.

Zaman

Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri