Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da 10'uncu iddianamenin davası

31.01.2011 12:09
Ergenekon kapsamındaki 10'uncu iddianamenin davası başladı.

Ergenekon soruşturması kapsamında avukat Yusuf Erikel'in de aralarında bulunduğu 8 kişi hakkında 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası arasında değişen hapis cezaları istemiyle açılan 10'uncu davanın ilk duruşması başladı. Önceki Ergenekon davalarının sanıkları ile örgütsel irtibatları bulunduğu ileri sürülen sanıklar hakkında örgütsel hiyerarşi içinde her şüphelinin kendi alanındaki faaliyetlerini örgütten aldığı talimatlara göre yürüttüğü ileri sürülüyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kayseri'deki yolsuzluk iddialarında adı geçen Erikel'in "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından da 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın ilk duruşması saat 10.00 sıralarında Başkan Köksal Şengün tarafından açıldı. Duruşmaya tutuklu sanık avukat Yusuf Erikel, yayıncı Hayri Bildik, Hakan Akdoğan, Recep Taylan, Maruf Şinik, Adem Uzun, Aydoğan Aksüngü ve hakkında yakalama emri bulunan Hakan Arıkan katıldı.

Avukat Yusuf Erikel, Başkan Şengün tarafından yapılan kimlik tespiti sırasında aylık gelirinin 5 bin ile 10 bin arasında değiştiğini söyledi. Üzerine kayıtlı Mercedes SEL 320 model arabası olduğunu anlatan Erikel, üzerine kayıtlı görünen diğer Mercedes marka otomobili 5 yıl önce sattığını söyledi.

Sanıklardan Hayri Bildik, yayıncı olduğunu, home ofis tarzı bir dairede hem çalışıp hem de orada yaşadığını, kazancı olmadığını, kendisine de çocuklarının baktığını söyledi. Spor antrenörlüğü ve dergicilik yaptığını belirten Hakan Arıkan ise 700 TL kazandığını, Ankara Demetevler'de 440 TL kira verdiğini ifade etti. Sanık Aydoğan Aksüngü de Manisa'da ağabeyinin yanında PVC doğrama işi yaptığını ve 800 TL aylık kazancı bulunduğunu anlattı. Astsubaylıktan emekli olduğunu ve fotoğraf eğitimi verdiğini belirten Maruf Şinik de ayrıca Oyak'tan 3 ayda bir 300 TL aldığını söyledi. Diyarbakır'dan geldiğini, bir arkadaşının emlak ofisinde kaldığını belirten Recep Taylan ise emlak satışı olursa para kazandığını söyledi. Sanık Hakan Akdoğan pazarlamacılık yaptığını ve bin 200 TL aylık kazancı olduğunu söylerken Ordu'dan geldiğini ve inşaatlarda çalıştığını belirten sanık Adem Uzun da aylık kazancının 750 TL olduğunu anlattı.

Kimlik tespitlerinin tamamlanmasından sonra Erikel'in avukatı Ali Rıza Dizdar, 147 sayfalık iddianamenin özetlenerek okunmasını istedi. Daha sonra Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından iddianamenin dönüşümlü olarak okunmasına başlandı.

İddianamede, yapılan bir soruşturma kapsamında şüpheliler Durmuş Ali Özoğlu, Kemal Aydın ve Neriman Aydın'ın, "Ergenekon silahlı terör örgütü"nün amaç ve hedefleri doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) sızma ve örgütün medya yapılanmasıyla ilgili faaliyetlerinin olduğunun tespit edildiği, bu şüpheliler hakkında açılan davanın sürdüğü anlatılıyor.

Durmuş Ali Özoğlu, Kemal Aydın, Neriman Aydın, Ergun Poyraz ve Hatice Bahtiyar gibi örgüt üyesi oldukları iddia edilen ve yargılanan kişilerin örgütün hedefleri doğrultusunda faaliyet gösterdikleri ve Toplumsal Dönüşüm Yayınları gibi birçok basın yayın, internet kuruluşlarında görev alarak örgüt faaliyetleri kapsamında yayın yaptıklarının anlaşıldığı kaydedilen iddianamede, bu kişilerle irtibatlı oldukları belirlenen kişilere yönelik çalışmaların genişletildiği ve bu kapsamda başta Yusuf Erikel ve Hayri Bildik olmak üzere çok sayıda şüpheliye yönelik teknik takip çalışması yapıldığı aktarılıyor.

İddianamede, yapılan teknik takip çalışmaları sonucunda şüpheliler Hayri Bildik, Yusuf Erikel, Hakan Arıkan, Aydoğan Aksüngü, Maruf Şinik, Hakan Akdoğan, Recep Taylan ve Adem Uzun'un "Ergenekon silahlı terör örgütü" üyeleriyle örgütsel irtibatlarının bulunduğunun tespit edildiği iddia edilerek, bu ilişkinin örgütsel hiyerarşi içinde her şüphelinin kendi alanındaki faaliyetlerini örgütten aldığı talimatlara göre yürüttüğünün anlaşıldığı kaydediliyor.

Tutuklu sanık avukat Yusuf Erikel hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talep edilen iddianamede, Erikel'in "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik etmek" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından da 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, hakkında yakalama kararı alınan Hakan Arıkan ile tutuksuz sanıklar yayıncı Hayri Bildik, Hakan Akdoğan, Recep Taylan, Maruf Şinik, Adem Uzun ve Aydoğan Aksüngü'nün de "Silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep ediliyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 2140 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri