Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da Yumruklar Konuştu

12.03.2013 00:12
Ergenekon Davası'nın bugünkü duruşması gergin geçiyor. Davanın öğleden sonraki duruşmasında salondaki bir stajer avukatın dışarı çıkartılması üzerine sanık avukatları ile jandarma arasında arbede yaşandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Ergenekon davasının öğleden sonraki duruşmasında sanık avukatları ile jandarma arasında arbede yaşandı.

Jandarma raporu ile salondaki bir stajer avukatın görüntü aldığı tespit edildi. Stajer avukat dışarı çıkartılırken avukatlar engel olmaya çalıştı. Bu sırada jandarma ile sanık avukatları arasında yumruklaşma yaşandı.

BALBAY'IN MİKROFUNU KAPATILDI
Davanın sabahki duruşmasında da, sanık ve avukatlara tanık dinletilmesi taleplerine ilişkin söz verildi.

Tutuklu sanık CHP Milletvekili Mustafa Balbay, konuşmaya başladığı sırada tanık dinletilmesi talebinin haricinde başka bir şey söylemek istediğini ifade etti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, tanık dinletme talebinin haricinde şu aşamada başka beyan almayacaklarını söyledi.

Sanık Balbay ise kendisine ve avukatlara söz verilmediğini belirterek, ''Hukuk ayaklar altına alınıyor'' diyerek tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Özese, Balbay'ı, konuşmaya devam etmesi üzerine önce uyardı, ardından da mikrofonunu kapattırdı.

Bu arada sanık avukatlarından Mehmet Taşdelen, Mahkeme Başkanı'na avukatlara söz vermediği için tepki gösterdi. Mahkeme Başkanı Özese de, avukata hitaben ''Söz verilmeden konuşmayın lütfen. Duruşma disiplinin bozan herkese dışarı çıkartırız'' uyarısında bulundu.

'BEN DE DURMAM ZATEN'
Bunun üzerine konuşmaya devam eden Taşdelen'den, Başkan Özese, dışarı çıkmasını istedi. Avukat Taşdelen de, ''Ben de çıkıyorum durmam zaten'' diyerek salondan ayrıldı.

Duruşmada söz alan sanık Hüseyin Buzoğlu ise, 18 Şubat'ta tanık dinletilmesi taleplerinin reddine ilişkin ara kararında mahkemenin görüşünü belli ettiğini öne sürdü. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Özese, ''Mahkemeyi töhmet altından bırakamazsınız. Bu şekilde savunma yapamazsınız. Bizim yerimize empati kurmayınız'' dedi.

Hüseyin Buzoğlu da ''Sizin yerinizde olmaktansa sanık ve avukat olmayı tercih ederim. Heyetiniz çekilmelidir. Aksi takdirde reddi hakim talebinde bulunuyorum'' diye konuştu.

Mahkeme Başkanı Özese, tutuklu yargılanan emekli orgeneraller İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer'in celse arasında yaptığı reddi hakim talebini kabul etmediklerini açıkladı. Özese, avukat Sezer hakkında, Tolon'un avukatı olarak verdiği dilekçesinde yer alan beyanları nedeniyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

REDDİ HAKİM TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Özese, ayrıca bazı sanıkların celse arasında reddi hakim talebinde bulunduklarını da belirtti.

Taleplere ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel de, aralarında eski Başbakanlık Müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu tanıkların dinletilmesi taleplerinin davayı uzatma amaçlı olduğunu belirterek, reddedilmesini istedi.

Pekgüzel, reddi hakim taleplerinin de soyut amaçlı ve davayı uzatma niyetinde olduğunu ifade ederek, bu talebin de reddedilmesi yönünde karar verilmesini talep etti.

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, aralarında Doğu Perinçek'in avukatı Ceyhan Mumcu'nun da bulunduğu bazı sanık ve avukatların reddi hakim taleplerini, davayı uzatma amaçlı olduğu gerekçesiyle kabul etmedi.

Mahkeme, eski başbakanlık müsteşarlarından Yaşar Yazıcıoğlu'nun da aralarında bulunduğu tanık dinletilmesi taleplerini de, daha önce verilen ara kararlar gereği reddetti.

  

Bu haber toplam 2998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri