Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon ÖDP'de başkan devirdi

02 Şubat 2009 / 09:10
ÖDP 5. Olağanüstü Kurultayı öncesi gerçekleştirilen Olağanüstü Konferans’ta, Genel Başkanlık koltuğuna ‘Devrimci Dayanışma’ grubunun oturdu.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) yeni Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu oldu.

Gergin bir atmosferde geçen konferansta Genel Başkanı Ufuk Uras’ı destekleyen ‘Özgürlükçü Sol’ ile ‘Devrimci Dayanışma’ grubu arasında sert tartışmalar yaşandı.

ÖDP 5. Olağanüstü Kongresi çalışmalarına dün ‘Olağanüstü Konferans’ ile başlandı. Sabahın erken saatlerinden itibaren, değişik illerden gelen delege ve partililer salonu doldurdu. Uras, kendi taraftarı olan partili gençlerin destek sloganlarıyla salona girerken, Devrimci Dayanışma grubu Uras’ı sloganlarla protesto etti. Partililerin de sert konuşmalar yaptığı konferansta sık sık gerginlikler yaşandı. Gerginlikler araya girenlerin çabası sonucu kavgaya dönüşmeden yatıştırıldı.

Üç ay sonra olağan kongreye gidecek olan ÖDP’de, bu süre içinde ‘Özgürlükçü Sol’ adına Uras, ‘Devrimci Dayanışma’ grubu adına ise Kozanoğlu adaylıklarını açıkladı. Uras, Genel Başkan adayı olarak yaptığı konuşmada, “İki kez ABD Elçiliği’ne gittiğim için eleştiri alıyorum. Fidel Castro, şeytanla bile görüşmüştü. ÖDP Genel Başkan’ından beklenen budur; herkesle görüşmek. Hakkımda çıkan tüm söylentiler yanlıştır. Direksiyonu birisi sağa biri sola çevirmesin. Sizden istediğim bu” dedi.

‘Treni yola sokmak için’

Kozanoğlu ise konuşmasında, “Genel Başkanlık düzeyinde bir rotasyonu gerçekleştiremiyoruz. Bizim Genel Başkan bir acze düşerek kongreye girmemize üç kala, kışın ortasında buralara getirdi. Artık Genel Başkan’ın değişen isteklerine göre, yılda üçüncü kez olağanüstü kongreye gidiyoruz. Dolmuşa bile bu kadar sık binilmez. Raydan çıkan treni tekrar yola sokabilmek için bu kısa dönemde Genel Başkanlığı üstlenmeye talibim” diye konuştu.

Oylamada Hayri Kozanoğlu 483 oyla yeniden Genel Başkanlık koltuğuna otururken, Ufuk Uras 443 oy aldı.

ÖDP’yi gergin kongreye götüren gelişmeler, Uras’ın 22 Temmuz 2007 seçimlerinde DTP’nin desteğiyle milletvekili seçilmesiyle başladı. Ergenekon operasyonları ise partide başka bir tartışmayı getirdi. Parti Meclisi’nde Ergenekon operasyonlarının iki grup tarafından farklı yorumlanması üzerine Uras bazı gazetelere, ÖDP’de Ergenekon’a sıcak bakanların bulunduğuna dair açıklamalarda bulundu. Uras’ın bu açıklaması parti içerisindeki gerilimi daha da artırdı. PM, Uras’ı sert bir dille eleştirirken Uras, 5. Olağanüstü Konferans ve Büyük Kongre’yi toplama kararı aldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri