Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon sanıkları ortak bildiri yayınladı

19.03.2013 01:12
Ergenekon Davası'nda, hakkında ağırlaştırılmış müebbet istenen sanıklar, avukatları aracılığıyla basına ortak metin okudu. Metinde, "Savcılığın mütalaasını tanımıyoruz." denildi.
Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen sanıkların ortak metinini, avukat Serkan Günel okudu. Okunan metin şu şekilde:
 
"Bugün Silivri'de adalet, hukuk ve insan hakları bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Savcılar, Meclis'in çıkarttığı yasaları hiçe saymıştır. Hukukun bütün temel ilkeleri çiğnenmiştir. Sanıkların savunmaları, gösterdikleri lehe deliller tamamen yok sayılmıştır. Güvenirliği tartışmalı gizli tanıkların sanıklarla arasında açıkça husumet bulunan sözde tanıkların akıl ve mantıktan uzak iddiaları kesin delil sayılmıştır. Mahkeme heyeti; savcıların iddialarına karşılık sanıkların ve avukatların savunma taleplerini red etmiştir. Maddi gerçeğe ulaşmak için ayağına kadar gelen tanıkları dinlemeyi red etmiştir. İddianame; delili değeri olmayan sonradan üretilmiş çoğu sahte delillere dayandırılmış, yargılama aşamasında hukuka aykırı deliller hiç bir şekilde ayıklanmamıştır. Bugün okunan belgeler savunma tarafına ve iddia makamına henüz sunulmadan 2 bin 200 sayfadan ibaret esas hakkındaki mütalaanın savcılar tarafından duruşmada yazılı olarak okunması, mütalaanın da karar gibi önceden hazırlanmış olduğunu ortaya koymuştur. Bu davanın hedefi Cumhuriyet'in değerleri, kurumları Atatürk ilke ve devrimleridir, bu nedenlerle savcılığın sözde esas hakkındaki mütalaasını tanımıyor, red ediyoruz." 

Bu haber toplam 1764 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri