Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon Savcısından Açıklama

06.03.2011 16:06
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, tutuklamalarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

 

Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz, yaptığı basın açıklamasında "Kimseyi gazecilik görevinden dolayı gözaltına almıyoruz" dedi.

Savcılıktan yapılan açıklamada son Ergenekon operasyonunda gazetecilerin tutuklanmasıyla ilgili olarak 'Soruşturma yazılan kitaplar ve görüşlerle ilgili değil. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle açıklanmayacak deliller var' denildi...

Asılsız değerlendirmeler soruşturmaya zarar verecektir. Soruşturma yazılmış ya da yazılacak kitaplarla alakalı değil.

-Soruşturma elde edilen deliller sonucu başlatıldı.

-Görevimizi yaparken hiç bir makamdan emir ve talimat almıyoruz.  

Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında gözaltı kararı verilmesi ve şu ana kadar Şener ve Şık'ın tutuklanması üzerine yapılan eleştirilere cevap verdi. Yazılı açıklama yapan Öz, "Savcılığımızca yürütülen bir soruşturma ile ilgili olarak, bir kısım basın yayın organlarında soruşturmanın içeriği ile bağdaşmayan ve savcılığımızı hedef alan yayınlar yapılması üzerine açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur." dedi.

Yürütülmekte olan soruşturmanın bir kısım basın mensubunun gazetecilik görevleri, yazdıkları, yazacakları yazılar, kitaplar ve ileri sürdükleri görüşleriyle ilgili olmadığını belirten Öz, "ErgenekonTerörÖrgütü soruşturması kapsamında elde edilen ve soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu aşamada açıklanması mümkün bulunmayan bir kısım delillerin değerlendirilmesi sonucu yapılması zorunlu hale gelen hukuksal bir işlemdir." diye konuştu.

Savcı Öz, "Esasen Cumhuriyet Savcılığımızın hukuksal gereklilikler dışında herhangi amaç ve saikle hareket ettiğinin, edeceğinin kabulü ve kamuoyunun bu yönde asılsız değerlendirmelerle yönlendirilmeye çalışılması, büyük bir titizlik ve ciddiyetle yürüttüğümüz soruşturmaya zarar vereceği gibi adı geçen terör örgütünün hedef ve amaçlarına katkı sağlayacağı da açıktır. Bu istikametteki yayınlar tarafımızca özenle izlenmekte, hassasiyetle değerlendirilmektedir." açıklamasını yaptı.

"Suçluluğu sabit oluncaya kadar herkesin masum olduğunu ifade eden 'masumiyet karinesinin' şüphesiz tarafımızca da en az bu değerlendirmeleri yapan kişiler kadar bilinmekte ve öncelikle gözetilmektedir." diyen Öz, "Ancak unutulmamalıdır ki, herkes kanun önünde eşittir. Hiçbir kişi veya zümreye ayrıcalık tanınamaz. Kimse suç işleme ayrıcalığına sahip olmadığı gibi mesleği veya makamı nedeniyle ayrıcalıklı muameleye de tabi tutulamaz." dedi.

Öz açıklamasını şöyle bitirdi: "Yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bilgi ve belgelerin suç isnadı için yeterli olup olmadığı konusunda değerlendirme sorumluluğu görev ve yetkilerini kanunlardan alan savcılığımıza aittir. Soruşturmanın içeriği ve elde edilen deliller hakkında hiçbir bilgisi bulunmayan, bulunması da esasen mümkün olmayan kişilerin daha operasyonun ilk dakikalarından itibaren soruşturma makamlarını suçlayan ve tehdit eden değerlendirmeler içine girmeleri dikkat çekicidir. Bu görevi yerine getirirken hiçbir makam ve merci tarafımıza emir ve talimat veremez, yönlendirme de bulunamaz. Sorumluluk sahibi herkes bu yöndeki davranış ve değerlendirmelerden titizlikle kaçınılmalıdır. Soruşturmanın süratle sonuçlandırılması için gerekli olan çalışmalar büyük bir titizlikle yürütülmektedir."

 

Bu haber toplam 2122 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri