Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ERGENEKON'DA SAVCI O DOSYAYI İSTEDİ

13.12.2012 18:33
CHP'liler, İP'liler, basın mensupları, avukatlar... Sloganlar, itirazlar, tehditler, izdiham... ve lahmacun, soğan kokusu eşliğinde bir Ergenekon duruşması...

Esas hakkındaki mütalaanın açıklanması beklenen ''Ergenekon'' davasına giren savcılardan Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıkladı.

Esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunmayan Pekgüzel, TBMM'ye yazı yazılarak Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun rapor ve eklerinin dosyaya gönderilmesini talep etti.

Ergenekon Davasında Bugün Yaşananlar

Ergenekon davasında bugün savcının esas hakkındaki mütalaasını sunması bekleniyordu. Esas hakkındaki mütalaanın sunulması davada sona yaklaşıldığı anlamına geliyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri de bu tarihi günde Silivri Cezaevi önünde toplanarak sanıklara destek verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında önemli bir mesafe katedildi. Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel'in mahkemeden esas hakkındaki mütalaasını sunması için süre istemişti. O süre bugün tamamlandı. Savcının mütalaayı bugün mahkemeye sunması bekleniyordu.

 

CHP'li milletvekilleri, İstanbul İl Yönetimi, Parti Merkezi üyeleri, tüm ilçe örgütleri de Ergenekon sanıklarına destek vermek için Silivri Cezaevi'nde toplandı. Sabah saatlerinde gruplar halinde cezaevi önüne gelen kalabalık arasında İşçi Partisi (İP) üyeleri de yer aldı.

Silivri'de gerginlik

Ergenekon davasında sanıklara destek vermek için Silivri Cezaevi‘ne gelen grup duruşma salonuna girmeye çalıştı. İkazları dikkate almayan gruba jandarma biber gazı sıkarak müdahale etti. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de biber gazından etkilendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında Cumhuriyet Savcısı’nın esas hakkındaki mütalaasını vermesi bekleniyor. Duruşma öncesi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İşçi Partisi (İP), ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyeleri Silivri Cezaevi önünde toplandı. Sanıklar, avukatları ve izleyiciler salona alındıktan sonra grup da salona girmeye çalıştı. Barikatı aşmaya çalışan gruba jandarma müdahale etti. Biber gazı sıkılarak grup uzaklaştırılmaya çalışıldı. Direnenler zorla duruşma salonu önünden uzaklaştırıldı.

Bu arada jandarmanın biber gazı ile müdahalesinden etkilenenler arasında milletvekilleri de yer aldı. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de biber gazından etkilendi.

Ergenekon davasında izdiham

Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonunda izdiham yaşandı. Birçok CHP milletvekili ve parti yöneticisiyle birlikte yaklaşık 300 avukat salonda yerlerini aldı. Avukatların mahkeme heyetine bağırması üzerine izleyiciler dışarı çıkartıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 270. duruşmasında izleyicilerin salona alınması sonrasında büyük bir izdiham yaşandı. Duruşmaya otobüs ya da özel otomobilleri ile gelen Cumhuriyet Halk Parti'li (CHP) 50 milletvekili ve il yönetiminden çok sayıda partili, duruşma salonunda basın mensuplarının bulunduğu bölüme oturdu. CHP Genel Başkan yardımcılarından Umut Oran, Bülent Tezcan ve Gökhan Günaydın ile grup başkan vekilleri Muharrem İnce ve Emine Ülker Tarhan da duruşmaya katılan milletvekilleri arasında yer aldı. Ayrıca Süheyl Batum, İlhan Cihaner ve Yaşar Okuyan da katılımcılar arasında yer aldı. Yoğunluk nedeniyle basın mensupları, görevlerini yapmakta güçlük çekti. Sanık avukatları ile duruşmayı izlemek için farklı il barolarından gelen yaklaşık 300 avukat da, avukatlar için ayrılan bölüme sığmakta güçlük çekti.

Duruşma salonuna sanıkların da alınmasıyla birlikte izleyici bölümünden alkış sesleri yükseldi. Sanıklar ile izleyiciler arasında diyaloglar yaşandı. İzleyiciler, "Türkiye sizinle gurur duyuyor', 'Sizi almadan gitmiyoruz buradan' diye slogan attı.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese tarafından yapılan yoklama sırasında tutuklu sanıklardan Doğu Perinçek, Veli Küçük, Nusret Taşdeler ve Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 14 tutuklu sanığın duruşmaya katılmadığı belirtildi.

Daha önce ilk kez duruşmaya katılan ve sonra duruşma salonunun terk edip sadece Hilmi Özkök'ün tanıklığı sırasında duruşmaya katılan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile Mehmet Haberal, Hurşit Tolon, Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 42 tutuklu sanık katıldı. Ayrıca Tuncer Kılınç, Kemal Alemdaroğlu ve Erol Mütercimler'in de aralarında bulunduğu 29 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, mahkemeye ulaşan bazı cevabi yazılar bulunduğunu belirterek bu yazıları okudu. Ardından da davanın sanıkları arasında bulunan Selçuk Özkan, Kenal Özay, Erkan Ayyıldız ve Aykut Metin Şükre hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından silahlı terör örgütüne silah temin etmek suçlamasıyla hazırladığı iddianameye ilişkin İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığını söyledi. Bu davanın da birleştirme kararı ile Ergenekon davasına gönderildiğini belirten Başkan Özese, bu davaya ilişkin iddianamenin okunmasına başlanacağını açıkladı.

Bu sırada avukat Vural Ergül başta olmak üzere bazı avukatlar, konuşmak için söz istedi. Ancak Özese, söz vermeyeceğini, usul işlemini yerine getireceklerini söyledi. Ancak Ergül ve diğer avukatlar, ayağa kalkıp seslerini de yükselterek mahkeme başkanına söz vermek zorunda olduğu söylediler. Başkan Özese, kendisine bağıran avukatları, seslerini yükseltmemeleri ve yerlerine oturmaları konusunda defalarca uyardı. Ancak ayaktaki avukatlar, diğer avukatların da ayağa kalkmasını istedi. Birçok avukatın da ayağa kalkması üzerine izleyici bölümünden alkış sesleri yükseldi. Bu alkışlamalara, basın mensuplarının bulunduğu bölümde yer alan CHP'li milletvekilleri de eşlik etti. Bunun üzerine Başkan Özese, "İzleyicileri boşaltın" talimatı vererek ara verdiklerini açıkladı. Özese ve üye hakimler, duruşma salonundan mahkeme üyeleri ile birlikte ayrıldı.

Ergenekon'da avukat slogan atınca duruşmaya ara verildi

Ergenekon davasında izleyicisiz başlayan oturuma, bu kez de bir avukatın slogan atmaya başlaması üzerine tekrar ara verildi. Arada, tutuklu sanıkların yanına gitmek isteyen CHP milletvekiline engel olmak isteyen üsteğmene bağıran Muharrem İnce, "Dokunma kırarım elini." diye bağırdı.

Duruşmaya önce izleyicilerin çıkarılması için ara verilmişti. Bazı izleyiciler çıkmamakta direndi. Tutuksuz sanıklar, avukatlar ve diğer sanık yakınlarının iknaları üzerine izleyicilerin tamamı salonu boşalttı. Çıkmak istemeyen bir izleyici tutuksuz sanık Erol Mütercimler'e, "Böyle davrandığımız için bu hale geldik." dedi. Bunun üzerine Mütercimler, "2008'den itibaren her gün 50 bin kişi sokaklara çıkmadığı için bu haldeyiz. Şimdi dışarı çıkın." diye konuştu.

Aranın ardından duruşmaya izleyicisiz devam edildi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, temsilen iki avukata söz hakkı verdi. Avukat Celal Ülgen, duruşmada bir takvim belirlenmesini istedi. Bunun üzerine Özese, duruşmada sırasıyla neler yapılacağını anlattı.

Daha sonra Başkan Özese, birleştirilmesine karar verilen iddianamenin okunacağını belirtti. Bu sırada ayağa kalkan avukat Vural Ergün, söz hakkı istedi. Başkanın temsilen avukat Ülgen'in konuştuğunu belirterek söz hakkı vermedi. Ancak avukat Ergül, itirazlarına devam etti. Başkan söz hakkı vermeyip yerine oturmasını istemesi üzerine Ergül, 'savunma söz hakkı istiyor' şeklinde slogan atmaya başladı.

Bunun üzerine Başkan Özese, avukatın dışarı çıkarılmasını istedi. Bu istek üzerine de avukatlar tepki gösterdi. Başkan Özese, "Jandarma çıkarmasın, avukat kendisi çıksın" dedi. Ancak avukat Ergül'ün çıkmaması nedeniyle bu kez Başkan Özese, "Zorla çıkarılmasına karar verildi." dedi.

Bu karar üzerine, avukatlar alkışlarla tepki gösterdi. Bazı CHP milletvekilleri de ayağa kalkmayan avukatlara 'ayağa kalkın' diyerek tepki göstermeye çağırdı. Başkan Özese de duruşmaya ara verdi.

Vekil İle Asker Arasında Tartışma

Arada, tutuklu sanıkların yanına gitmek isteyen CHP Milletvekili Namık Havutçu'ya bir üsteğmen engelledi. Engellenen vekil tepki gösterip geçmek isteyince asker kolundan tutarak engel olmaya çalıştı. Arka sırada oturan CHP Milletvekili Muharrem İnce bağırarak "Dokunma kırarım elini" dedi. Diğer vekillerin ve rütbeli askerlerin araya girmesiyle vekiller yerlerine geçti.

Basın bölümünde oturan CHP milletvekillerinden bazıları yanlarında getirdikleri lahmacunları diğer milletvekilleri ile bazı basın mensuplarına da ikram etti. Duruşma salonuna yiyecek sokulmasının yasak olmasına rağmen ara sırasında basın bölümünde oturan milletvekillerinin yoğun soğan kokusu ile lahmacun yemeleri dikkat çekti.

Sanıkların da duruşmadan çıkarılmasının ardından, duruşmaya öğle arası verildiği duyuruldu.

CHP'li vekilden askere fırça

CHP Milletvekili Engin Özkoç, duruşma salonuna kartsız giren izleyiciyi uyaran askere tepki gösterdi. Astsubayın "Kartsız alınmamasını savcı istiyor." demesi üzerine Özkoç, "Git onu bana getir." ifadelerini kullandı.

Ergenekon davasında duruşma aradayken kartı bulunmadan salona giren bir kadını görevli asker dışarı çıkması konusunda uyardı. Astsubayın ısrar etmesi üzerine olaya müdahale eden CHP Milletvekili Özkoç, askere tepki gösterdi. Söz konusu kadının CHP kadın kollarında görevli olduğunu belirten Özkoç'a asker, kartı olmadığı için içerde kalamayacağını söyledi. Vekilin tepkisine devam etmesi üzerine asker, "Savcılar böyle istiyor." dedi. Özkoç ise, "Git onu bana getir." ifadesini kullandı.

Astsubayın izleyicinin çıkmasını tekrarlaması üzerine Özkoç, "Sen ona askerin gibi konuşamazsın. Ben istediğim gibi konuşurum." dedi. Astsubay da, "Bana bağırmanıza gerek yok, sadece çıkmasını istiyoruz." diye konuştu.

Sinirlenen ve tepkisine devam eden Özkoç, "Her türlü şeyi konuşabileceğini sanıyor. Bakma bana öyle. Hakimi olmuşlar her tarafın." ifadelerini kullandı.

Cihan 

Bu haber toplam 1904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri