Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da tarihi gün!

05.08.2013 13:39
İlk duruşması 20 Ekim 2008 de görülen 275 sanıklı Ergenekon davasına 321. duruşmada sona gelindi. Mahkeme Ergenekon'un terör örgütü olduğunu kabul etti. İşte çıkan kararlar...

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davası'nda karar duruşması başladı. Mahkeme şu dakikalarda kararı okuyor.

Mahkemenin açıkladığı karar metninde ceza alanlar ve beraat edenler şöyle:

Ali Yiğit, Süleyman Esen, Salih Kunter, Caner Taşpınar beraat eden isimler arasında...

İŞTE HAPİS CEZASI KARARLARI

Drej Ali olarak bilinen Ali Yasak 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

İsmail Hakkı Pekin 7,5 yıl hapis cezası

Alaaddin Sevim 10 yıl hapis cezası

Emekli Koramilarl Mehmet Otuzbiroğlu 20 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Mehmet Perinçek 6 yıl hapis cezası aldı. 

Sedat Peker ve eski rektörler Ferit Bernay, Mustafa Yurtkuran, 10'ar yıl hapis cezası

Eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan 14 yıl hapis 

Emekli Albay Arif Doğan 47 yıl 2 ay hapis cezası

Osman Yıldırım 8 yıl 9 ay hapis cezası

Akın Birdal suikastının azmettiricisi Semih Tufan Gülaltay'a 12 yıl hapis 

Prof. Erol Manisalı 9 yıl

Ergun poyraz 29 yıl 9 ay hapis cezası

Fatma Cengiz ve Erkut Ersoy 11 yıl 15 gün hapis cezası

Eski YÖK Başkanı PRof. Kemal Gürüz 12 yıl 11 ay hapis cezası

Emekli Binbaşı Fikret Emek 41 yıl 4 ay hapis cezası

Salonda tepki oluşmaya başladı. 

İlk duruşması 20 Ekim 2008 de görülen 275 sanıklı Ergenekon davasına bugün 321. Celse ile devam ediliyor.

Mahkemenin ara kararı duruşma salonuna basın mensupları ve milletvekilleri ile sanık avukatları alınacak. Tutuklu ve tutuksuz sanık yakınları ise mahkemenin ara kararı doğrultusunda duruşma salonuna alınmayacak.

Duruşma öncesi Cezaevi önünde jandarma kuvvetleri yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Davanın görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan jandarma TEM ve E-5 karayolundan gelirken kullanılan cezaevi sapaklarında kontrol noktaları oluşturdu. TEM ve E-5 karayolundan cezaevine gelirken kullanılan yol üzerindeki bariyerler yaklaşık 500 metre boyunca uzatılırken duruşma salonun bulunduğu caddeye sanıklara destek vermek için cezaevi önüne gelenlerin geçişine izin verilmiyor.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu 66'sı tutuklu 275 sanıklı Ergenekon Davasında mahkemenin nihai kararını açıklaması bekleniyor.

Ergenekon davasının karar duruşmasıda tutuklu sanıklar salona alınndı. Tüm sanıklar ve avukatların yerlerini almasının ardından kararın açıklanacak. 

Mahkemenin ara kararı duruşma salonuna basın mensupları ve milletvekilleri ile sanık avukatları alınacak. Tutuklu ve tutuksuz sanık yakınları ise mahkemenin ara kararı doğrultusunda duruşma salonuna alınmayacak.

Ergenekon davasında sona gelindi. Kararın bugün açıklanması bekleniyor. Jandarma ve Çevik Kuvvet ekipleri Silivri Cezaevi ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Jandarma girişleri kontrollü olarak sağlıyor.

Silivri'de yaklaşık 5 yıldır görülen Ergenekon davasında İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin bugün kararı açıklaması bekleniyor. Valilikten yapılan açıklamaya rağmen bazı sivil toplum örgütleri Silivri'ye gelmeye devam ediyor. Jandarma ve Çevik Kuvvet polisleri cezaevine giden yolları, TEM Otoyolu ve D-100 Karayolu girişinden itibaren kapattı. Yolarda kontrol noktaları oluşturuldu. Jandarmalar girişleri kimlik kontrolü ile sağlıyor. Öte yandan, Silivri'ye Çanakkale'den gelen ‘Kazdağlarımıza sahip çıkmaya geliyoruz' pankart asılı yolcu otobüsü de dikkat çekti.

Ergenekon davasında karar duruşması için Silivri Cezaevi'ne gitmek isteyen eylemcilerle jandarma ekipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

DHKP-C ÖNLEMİ!

Ergenekon davasında mahkeme heyetine yönelik DHKP-C üyesi bir grubun saldırı yapacağı ihbarı üzerine Silivri Cezaevi çevresinde güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi. 

OTOBÜSLERLE GELİYORLAR

Duruşmayı izlemek istediklerini söyleyen yaklaşık 50 kişilik bir grup otobüslerle geldikleri Kınalı TEM gişelerinde beklemeye başladı. Ellerinde Türk bayraklarıyla bariyerin önüne kadar gelerek yolun açılmasını isteyen grup 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diye slogan attı. Grubun bariyerler önündeki bekleyişi sürüyor.

Kadıköy'de toplanan TGB üyesi bir grup, Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Cezaevi'ne hareket etti.

TGB'liler, protesto eyleminde kullanacakları bayrak ve afişleri taşıdı. Bir süre otobüs bekleyen grup, saat 10.30 sıralarında otobüslerin gelmesiyle hareket etti.

CHP’Lİ EMİNE ÜLKER TARHAN DA GEÇEMEDİ

Duruşma salonuna gidebilmek için makam aracıyla Kınalı TEM gişelerine kadar gelen CHP Ankara milletvekili Emine Ülker Tarhan da bariyerlerden geçiş yapamadı. Geldiği otomobille bariyerler önünde bir süre bekleyen Tarhan, daha sonra ayrıldı.

GERGİN DAKİKALAR

Ergenekon davasında karar duruşması öncesi Silivri Cezaevi önünde hareketli dakikalar yaşandı.

Cezaevinin karşısına daha önce kurulan çadırda kalan şahıs, uyarıları dikkate almayınca gözaltına alındı. Bu sırada çadırda bulunan diğer eylemciler slogan atmaya başlayınca gergin dakikalar yaşandı. Gerginlik kısa sürdü.

SİLİVRİ'YE GİDEMEYEN TGB'LİLER KADIKÖY'DE BEKLİYOR

Ergenekon'un karar duruşması Silivri'ye gitmeye çalıştıkları ancak polis tarafından engellendiğini iddia eden yaklaşık 500 kişilik grup Kadıköy'de toplandı.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Anadolu yakası üyeleri sabah saatlerinde Silivri'ye gitmek istedi. Ancak otobüsleri polis tarafından durdurulunca yola çıkamadılar. Bulun üzerine yaklaşık 500 kişilik grup, Kadıköy'de yürüyüş yaptı. Açıklama yapan TGB Bursa İl Başkanı Mustafa Kaloğlu, "Otobüslerimizi ayarlamıştık ama otobüslerimiz polis tarafından iptal edildi. Otobüsümüz yok ama karalılığımız devam ediyor, ne yapıp ne edip Silivri'ye ulaşacağız. Yeni otobüsler ayarlamaya çalışıyoruz. Olmadı metrobüse binip Avcılar'a gidip oradan otobüslerle Silivri'ye ulaşacağız" dedi.

CHP'Lİ VEKİLE JANDARMA SERVİSİ

Ergenekon'un karar duruşmasını izlemek için Kınalı TEM gişelerinden geçiş yapmak isteyen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi beton bariyere engeline takıldı. Yolun kapatılması nedeniyle otomobille giriş yapamayan Akif Hamzaçebi, jandarma ekiplerinin servis aracıyla duruşma salonuna götürüldü. Buna tepki gösteren CHP'li Hamzaçebi, "Herkesin mahkeme salonuna girişleri engelleniyor.

Böylesi terörü, hak, hukuk engellemeyi, Türkiye Cumhuriyeti'nin çok partili hayatımızda ilk kez görüyoruz. Bunun kabul edilmesi mümkün değildir. Sonucu önceden belirlenmiş olan bir kararı, mahkemeyi bugün izleyeceğiz. Silivri'de insan hakları ayaklar altında alınmıştır. Evrensel hukukun temel ilkeleri ayaklar altına alınmıştır. Adil yargılama çiğnenmiştir. Masumiyet karinesi çiğnenmiştir. Anayasa'mıza, kanunlarımıza göre, hiç kimse hükmen sabit oluncaya kadar, mahkeme kararıyla kesinleşene kadar suçlu ilan edilemez. Ama Silivri'de yapılan mahkeme karar vermeden, tutuklu kişilerin suçluluğudur. Onlar suçlu ilan edilmiştir. 12 Eylül döneminin işkencelerinin o dönemin sert uygulamalarının yerini bugün, savcı iddianameleri almıştır" dedi.

Açıklamalarının ardından Jandarmanın tahsis ettiği servis minibüsüne binen CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, duruşma salonuna götürüldü.

GRUP JANDARMAYLA TARTIŞTI

Bu sırada bariyerlerin yanından geçiş yapmak isteyen bir grupla jandarma yetkilileri arasında kısa süreli tartışma yaşandı. TEM gişesini ellerindeki Türk bayraklarıyla geçmek isteyen gruba jandarma ekibi izin vermedi. Kısa süre yaşanan tartışmanın ardından grup yeniden bariyerlerin arkasında geçti.

GÖZALTI GERGİNLİĞİ

Ergenekon duruşmasının görüldüğü Silivri Cezaevi önünde gözaltı gerginliği yaşandı. Araması olan bir kişi jandarma tarafından gözaltına alınınca, yakınları tepki gösterdi.

Ergenekon duruşmasının görüldüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumu önünde gözaltı gerginliği yaşandı. Cezaevi girişinde kimlik kontrolü yapan jandarma, aranması olan bir kişiyi gözaltına almak istedi. Bu sırada jandarma ile gözaltına alınmak istenen şahsın yakınları arasında tartışma yaşandı. Bazı göstericilerin olayı görüntüleyen basın mensuplarına da tepki gösterdiği görüldü.

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri