Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'daki 2 Kez Müebbetlerin Nedeni

08.08.2013 16:48
Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkanı Cahit Özkan, Balyoz ve Ergenekon darbe davalarının en önemli farkının Danıştay saldırısı olduğunu söyledi.

Ergenekon davasının aynı zamanda bir cinayet davası olduğunu kaydeden Özkan, “Danıştay cinayeti, Dink cinayetine giden yoldur” dedi.

Ergenekon Terör Örgütü davasında Danıştay cinayeti zanlılarına ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet verilmesi Ergenekon'un sadece “darbeye teşebbüs” değil aynı zamanda “cinayet davası” olduğunu da ortaya koydu. Hukukun Üstünlüğü Platformu İcra Kurulu Başkanı Avukat Cahit Özkan “Darbe girişimi davaları olan Balyoz ile Ergenekon'u ayıran en önemli fark, Ergenekon'un aynı zamanda cinayet davası da olması” dedi.

Örgütün gerçekleştirdiği kanlı eylemlerin başında gelen Danıştay cinayeti ile ilgili verilen cezalar dikkat çekti. Tetikçi Alparslan Arslan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 90 yıl hapis, azmettirenlerden Veli Küçük 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, Muzaffer Tekin de 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Alparslan Aslan saldırıdan önce Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Hüseyin Görüm'le iletişimini keserek, özellikle iz bırakarak dindar bilinen insanlarla irtibata hız verdi. Yönlendiricileri de bir yandan ‘irticai' delil ve izler hazırladı. Cinayetten sonra plan devreye sokuldu kritik açıklamalar ve medya desteğiyle olay bir anda irticai suikastmış gibi lanse edildi ve hükümet aleyhinde yoğun bir çalışma başlatıldı. Ancak polisin Arslan'ı yakalamasından sonra gerçek anlaşıldı.

Avukat Özkan “Ergenekon sadece darbeye teşebbüs davası değildir. Darbe girişimi davaları olan Balyoz ile Ergenekon'u birbirinden ayıran en önemli fark da Ergenekon'un aynı zamanda bir cinayet davası da olmasıdır. Dink cinayetine giden yoldur” dedi.

DANIŞTAY'DA İNDİRİM YOK

Ergenekon sanıklarına rekor cezalar yağdıran mahkeme kararında bazı sanıklar için cezai indirim uygulanmaması çarpıcı bir ifadeyle vurgulandı. Birçok Ergenekon sanığı için “Tekrar suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat oluşmadı” değerlendinmesi yapan mahkeme heyeti indirim uygulamadı. Mahkeme bu kararı aralarında Veli Küçük, Alparslan Arslan, Muzaffer Tekin, Gürbüz Çapan, Kemal Kerinçsiz, Ümit Sayın'ın da bulunduğu 56 sanık hakkında verdi.

Örgütün kanlı planları deliller arasında

Ergenekon dava dosyasının en dikkat çekici bölümlerinden birini de terör örgütünün darbe yapmak için hazırladığı planlar oluşturdu. ‘Ergenekon Terör Örgütü'ne Ait Eylem ve Operasyonlara Dair Belgeler' başlığı altında sıralanan deliller, sanıkların sistematik bir örgüt faaliyeti içinde Türkiye'yi yönetilemez hale getirmeye çalıştığını gösteriyordu.

Kanlı eylem planlarından bazıları şöyle: Başta Başbakan olmak üzere aralarında Fehmi Koru, Orhan Pamuk, Osman Baydemir, Sebahat Tuncel ve Ahmet Türk'ün de olduğu bazı isimlere saldırı planları soruşturma sırasında ele geçirildi. Ayrıca Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan ile Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız'a yönelik suikast planlarına ulaşıldı. Bunların büyük bölümü İbrahim Şahin'in adreslerinde ve İşçi Partisi'nde bulundu. Bunların incelenmesinde AK Parti hakkında kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'ya suikast yapılacağı anlaşıldı.

star

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri