Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'un finans ayağı için harekete geçilecek

07.08.2013 11:37
Ergenekon Davası'nın finans ayağı için de düğmeye basılacak. Sinan Aygün'ün Ankara Ticaret Odası’ndaki ofisinde ele geçen 2 milyon 500 bin avro bunun ilk aşamasıydı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararını açıklamasının ardından gözler Ergenekon operasyonunun finansal ayağına çevrildi.

Ergenekon , Balyoz ve 28 Şubat post modern darbesine yönelik operasyonlarla birlikte, darbelerin finans ayakları da gündeme gelmiş, ancak savcılık ve mahkemeler bu konuda bir karar almamıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, CHP milletvekili Sinan Aygün’ün Ankara Ticaret Odası’ndaki ofisinde ele geçen 2 milyon 500 bin avroya el konulmasına ilişkin kararı, bu yönde alınan ilk karar olma özelliğini taşıyor. Mahkeme’nin kararı, finansal Ergenekon’a ilk operasyon olarak nitelendirildi. Karar, iş ve ekonomi çevrelerinde de büyük yankı uyandırırken, işaret fişeği olarak algılandı.

MASAK raporları tamam

Öte yandan, Ergenekon’un finans ayağının temelini oluşturacak olan MASAK raporlarının ise tamamlandığı bildirildi. Savcılığın talimatı üzerine MASAK uzmanları, Ergenekon, Balyoz ve 28 Şubat post modern darbe sürecini destek veren gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarını mercek altına almıştı. Ergenekon ve Balyoz sanıklarının incelemeleri geçtiğimiz yıllarda tamamlanarak savcılığa sunuldu. 28 Şubat post modern darbesinin askeri ve sivil aktörleri hakkındaki incelemeler ise devam ediyordu. 28 Şubat post modern darbesinin mali boyutuyla ilgili de rapor tamamlandı. Raporun bir kısmı savcılıklara gönderildi. Ancak büyük kısmı ile ilgili son değerlendirmeler yapılıyor. Adli tatilin sona ermesinin ardından tüm raporlar cumhuriyet savcılığına teslim edilecek.

Sonbaharda operasyon gündemde

Savcılık raporların değerlendirilmesinin ardından, darbelere destek veren siyasi ve sivil aktörlere ilişkin operasyon yapılması gündeme gelecek. Kimlere yönelik operasyon yapılacağı ise raporların tam olarak değerlendirilmesinin ardından netleşecek. Savcılıktan gelen talimat üzerine, Ergenekon ve Balyoz Sanıkları ile 28 Şubat post modern darbesine destek veren paşaların, sivil toplum kuruluşlarının ve gazetecilerin hesapları mercek altına alındı. Yapılan incelemelerde ise birçok aktörün mal varlığında önemli artışlar olduğu belirlendi. Mahkeme kararıyla, söz konusu darbelere destek verenlerin de mal varlıklarına el konulması gündeme gelebilecek.

Kaynak: Taraf
 


 
Bu haber toplam 2216 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri