Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ericsson'dan bir ilk daha

19.03.2009 17:18
Ericsson, kesintisiz Ar-Ge çalışmaları sayesinde dünyada ilk kez 0,5 Gbps'den daha yüksek hızda veri transferi yapmayı başardığını duyurdu.
Ericsson'dan yapılan açıklamaya göre, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan bu hız, operatörlerin yüksek veri hacmiyle çalışan bireysel ve kurumsal kullanıcılara düşük maliyetli, yüksek performanslı ve kapsama alanı geniş bağlantı sunmalarına olanak sağlayacak.

Açıklamaya göre Ericsson'un bükümlü bakır kablo çiftleri üzerinden saniyede 0,5 Gb'dan daha yüksek veri transfer hızı elde ettiği uygulamada, DSL'de hat bağlamak (line bonding) ve crosstalk*'u (etkileşimi) engellemek için "Vektörize" VDSL2 olarak da bilinen son teknolojiden yararlanıldı.

Bu teknoloji sayesinde, operatörler fiber erişim ağlarını bakır erişimi ile diledikleri her yere ulaştırabilecek ve mevcut altyapılarının yeniden kullanımını maksimum seviyeye ulaştırabilecekler. Böylece artık çok daha fazla kullanıcı HDTV ve isteğe bağlı video gibi gerçek genişbant uygulamalarından yararlanılabilinecek.

Ericsson'un yeni teknolojisi, mevcut bakır altyapının baz istasyonları için de bir taşıma şebekesi olarak kullanılabilmesini de sağlıyor. Bu gelişme, HSPA ve LTE tabanlı yüksek hızlı mobil genişbant hizmetlerinin pazara girişini hızlandıracak.

Ericsson CTO'su Håkan Eriksson, konu hakkında şunları söyledi:

"Gerçekleştirilen uygulamada ulaşılan bu yüksek hız, Ericsson'un genişbant erişim teknolojisindeki liderliğine dikkat çekiyor. Aynı zamanda da Ar-Ge çalışmalarımızın neticesi olan yeni erişim çözümlerimizle operatörlerin iş geliştirme süreçlerine yaptığımız katkıyı vurguluyor. Bu teknoloji ayrıca, hızlı ve uygun maliyetli Long Term Evolution (LTE) çözümlerinin oluşmasına da olanak sağlayacak."

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri