Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermenistan'dan 'Türkiye' açıklaması

08.05.2015 00:50
Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda herhangi bir ön şartlarının olmadığını söyledi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Ermenistan'ın Türkiye'den toprak talebinin olmadığını söyleyerek, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi konusunda herhangi bir ön koşullarının olmadığını söyledi.

Nalbandyan, Washington ziyareti kapsamında Ulusal Basın Kulübü'nde gazetecilerin sorularını cevapladı.

"ABD'NİN DURUŞUNU PAYLAŞIYORUZ"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve beraberindeki heyetin, 7-9 Mayıs'ta 1915 olayları ile ilgili Ermeni diyasporası tarafından düzenlenen bir dizi anma etkinliğine katılmak üzere Washington’da bulunduğunu kaydeden Nalbandyan, Washington'un Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinden yana olduğunun hatırlatılması üzerine, "ABD'nin, Türkiye Ermenistan ilişkilerinin ön koşulsuz olarak normalleşmesi konusundaki duruşunu paylaşıyoruz" dedi.

"ERİVAN'DA BAŞARILI GÖRÜŞMELER OLDU"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın birkaç yıl önce Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi ile ilgili attığı adımların çok zor ama yerinde olduğunu ifade eden Nalbandyan, "Türkiye ile 2009 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın başkanlık ettiği heyetle Erivan'da çok başarılı görüşmeler yaptık ve sınırların açılması ile iki ülke arasında ekonomik ilişkilerin normalleşmesini sağlayacak iki protokol imzaladık. Türkiye protokolleri askıya aldı, şimdi yine başladığımız noktadayız" diye konuştu.

"ERMENİSTAN'IN TOPRAK TALEBİ YOK"

Bir gazetecinin "Ermenilerin Türkiye'den toprak talep etmesi" ile ilgili sorduğu soruya Nalbandyan, bu iddianın Türkiye'de ortaya atıldığını öne sürerek, "Ermenistan Cumhuriyeti hiçbir zaman Türkiye'den toprak talebinde bulunmadı" cevabını verdi.

Bu haber toplam 1274 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri