Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermenistan'ın amacı ne

22 Ocak 2009 / 10:28
Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Ankara ile ilişkileri normalleştirmek amacıyla 'fedakarlıklar' yapmayacaklarını vurguladı.
Nalbaldyan, 'Ermenistan, soykırımın tanınmasını amaçlayan politikadan hiç bir zaman vazgeçmeyecek" şeklinde konuştu.

Edward Nalbandyan, düzenlediği basın toplantısında Ermenistan’ın hükümetler arası bir komisyonun kurulmasını, ancak Türkiye’nin sınırı açması ve ön koşulSuz olarak Ermenistan ile diplomatik ilişkileri kurması halinde kabul edeceğini bildirdi.

Ermeni basınına göre, Nalbandyan, “Türkiye, ilişkileri normalleştirerek Ermenistan’a bir iyilik yapmıyor” ifadesini kullandığı basın toplantısında “Yerivan, Ankara ile ilişkileri normalleştirmek için fedakarlıkları yapmayacak” dedi. Nalbandyan şöyle konuştu:

“Ermenistan, Ermeni Soykırımı’nın uluslar arası toplum tarafından tanınması amaçlayan politikadan hiçbir zaman vazgeçmeyecek. Tarihin kara sayfalarının çevrilmesi gerekir ancak geçmişin dersleri hiçbir zaman unutulmamalı. Ermenistan hiçbir zaman Ermeni Soykırımı gerçeğini sorgulamayacak.”

"BABACAN İLE MUTABIKIM"

Ermenistan Dışişleri Bakanı, mevkidaşı Ali Babacan’ın iki ülkenin barışmaya yakın olduğu yolundaki değerlendirmesi ile mutabık olduğunu da söyledi. Ancak Nalbandyan “Sorunlar, sadece Türkiye, koşulsuz olarak Ermenistan ile diplomatik ilişkileri kurmayı kabul ederse çözülür” dedi.

Bu arada, Nalbandyan, Türkiye’nin önerisi olan Kasfas İstikrar ve İşbirliği Platformu’nun planlanan toplantısına katılacağını da bildirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1204 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri