Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ertuğrul Kürkçü: Yunanistan'ın borcunu Türkiye ödesin

30.06.2015 11:41
HDP'li Kürkçü, iki gün sonra iflas edecek olan Yunanistan'ın borçlarının Türkiye tarafından ödenmesini istedi.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul KürkçüYunanistan'ın 1,6 milyar avroluk borcunu Türkiye'nin üstlenmesini ya da sıfır faizli borç vermesini istedi.

Kürkçü, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Almanya, AB Merkez Bankası ve IMF'nin Yunanistan'ın değil, paranın çıkarını korumak içinSyriza hükümetini baskı altına aldığını söyledi.

"YUNANİSTAN BATARSA, AB'DE ÇATLAKLAR OLUŞUR"

Bu yaklaşımın AB'nin ilkelerine ters olduğunu ifade eden Kürkçü, "Avrupa'nın Yunanistan'ın yardımına koşması ve Avrupa'yı kurtarması gerekir. Yunanistan'ın batmasıyla Avro ve Avrupa Birliği büyük çatlakla karşı karşıya kalacaktır" diye konuştu. Kürkçü, hükümeti Yunanistan'ın yanında yer almaya davet ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"BORÇLARI TÜRKİYE ÖDEYEBİLİR"

"Yunanistan'ın ödemesi gereken 1,6 milyar avroluk borcu Türkiye üstlenebilir. Zor zamanda komşusuna yapılabilecek en büyük yardım budur. Bunun karşılığında Yunan halkının dostluğunu, Ege Denizi'nin barış denizine dönme imkanını elde edecektir. Türkiye'nin 2013'te uluslararası kurumlara yaptığı insani yardım tutarı 1,9 milyar dolardır. Türkiye'nin kaynakları Yunanistan'a bu yardımı yapmaya kafidir. Sıfır faizli borç olarak da bu desteği Yunanistan'a sunabilir."

Ertuğrul Kürkçü: Yunanistan'ın borcunu Türkiye ödesin

"SYRİZA'YLA AYNI AMAÇLARI GÜDÜYORUZ"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kürkçü, geçtiğimiz günlerde gittiği Atina'da kendisine Syriza hükümetinden böyle bir talep iletilip iletilmediğinin sorulması üzerine, "Syriza'nın bizden istediği bir şey yok. Aynı amaçları güden iki partiyiz. Onların bir şey istemesine gerek kalmadan bunu yapmak bizim görevimiz" dedi.

Bu haber toplam 1894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri