Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ertuğrul Sağlam istifa nedenini açıkladı

30.01.2013 20:17
Teknik direktör Ertuğrul Sağlam, Bursaspor'a veda ederken kullandığı ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran "Geri gelebilmek için gidiyorum" sözlerine, Lig TV'de canlı yayınlanan Futbol Gündemi programına yaptığı telefon bağlantısıyla açıklık getirdi.

Sağlam'ın açıklamaları şöyle;

Basın toplantısında söylediğiniz "Geri gelebilmek için gidiyorum" sözünün altında yatanlar nedir?

"Öncelikle şunu söylemek istiyorum; Bursa'da çok güzel 4 sene geçirdik. Belki de antrenörlük hayatımda bilemeyeceğimiz başarıları elde ettik. Ayrılığımız da hiç kolay olmadı. Samimi olarak belirtmek istiyorum ki, başkanımız İbrahim Yazıcı ile beraber çalıştığımız yönetim kurulu arkadaşlarıyla çok güzel uyum ve birliktelik içerisinde çalıştık. Ayrılırken de çok güzel ayrıldık. Helalleştik. Gerçi taraftarlar çok üzüldü.

"İnsanlarla kavga etmek zorunda kalıyorsunuz"

"Benim üzerinde durmak istediğim konu şuydu; bu ülkede maalesef futbola çok farklı bakış açısı var. Ne yaparsanız yapın, ne kadar başarılı olursanız olun, bir yerden iyi ayrılma şansı bulamıyorsunuz. Çok iyi giderken ayrıldığınız zaman affedersiniz 'Bizi yarı yolda bıraktı', 'Bu zamanda bırakılır mı?' Zaten kötü olduğunuz zaman; iyi ayrılma şansınız yok. İnsanlarla kavga etmek zorunda kalıyorsunuz. Kavgalı ayrılıyorsunuz ve iki türlü olayda da daha sonra tekrar o camiaya dönme şansını kaçırmış oluyorsunuz. Tüm kapılar kapanıyor.

"Taraftar maalesef çeşitli sebeplerden dolayı maçlara ilgi göstermemeye başladı"

"Benim bu sözü söylerken ifade etmek istediğim olay şuydu; olumsuz bir sürece girdik, taraftar maalesef çeşitli sebeplerden dolayı artık maçlara ilgi göstermemeye başladılar. Uzun zamandan beri şehirde bir sıkıntı vardı takımına karşı. Biz bunları yönetim kuruluyla defalarca oturup, tartıştık, paylaştık. Özellikle son maçta çok ağır bir mağlubiyet. Beklentilerin çok yüksek olduğu bir dönemde böyle bir mağlubiyet. Şahsıma yapılan çok ciddi eleştiriler. Maçtan sonra kulübe gelirken taraftarın tepkisi. Ertesi gün polis nezaretinde antrenman yapmamız olayın son parçası oldu."

"Güzel şeylerin üzerini silerek ayrılmak istemedim"

"Ben Bursa'dan ilişkimi zedeleyerek, insanlarla kavga ederek, tartışarak, 4 sene içerisinde yaptığımız güzel şeylerin izlerini tamamen silerek ayrılmak istemedim. Bizim antrenörlük hayatımız Allah ömür verirse 20 sene daha devam edecek. Çok sevdiğimiz, anılarımızın da çok olduğu bu şehre tekrardan geleceğiz bu dönem içerisinde. Gelişin biz kapısını kapatmamak için insanlarla hoş bir ayrılığı seçtik. O yüzden farklı yerlere çekilmemesini istiyorum. Bizim kültürümüzde "Yarı yolda bırakma", "Arkadan vurma", "Adam satma" gibi olayları da çok sık yaşabildiğimiz için hemen insanların aklına böyle şeyler geliyor ama benim vurgulamak istediğim iş bu değildi. Ben kimseyle kötü olmak istemedim."

"Kavga etmeden ayrılmak istedim"

"Hakkımızda çok ağır eleştiriler olmaya başladı. Son olaylardan sonra da bunu yapmam gerekiyordu. Ya bu insanlarla ben karşılıklı diyaloğa girip, ilişkimi bitirme noktasına gelecektim. Böyle güzel 4 sene geçirdiğim bir yerde insanlarla kavga etmeden, ilişkilerimi germeden ayrılmak istedim. Beşiktaş'ta da, Kayseri'de de, Samsun'da da farklı olmadı. Yarın bir gün Bursa'ya geldiğim zaman kimseye sormadan, aramadan çok rahat şekilde, göğsümü gere gere içeri girmek istiyorum.

Sezon sonuna kadar dinleniyor

Kesin olarak sezon sonuna kadar dinlenecek misiniz?

"Evet. Çalışmayı düşünmüyorum, dinleneceğim. Bu arada kendimi geliştirmek için bir kaç organizasyon içersinde olacağım. Yeni sezona da daha dinç, kendimi geliştirmiş biçimde başlamak istiyorum."

Bu haber toplam 2496 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri