Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eruygurun Aldığı Böcekler Bulunamadı!

27.12.2012 04:11
Başbakan Erdoğan’ın, ofisinde böcek çıktığına ilişkin açıklamaları, dinleme cihazlarıyla ilgili geçmişteki bulguları akıllara getirdi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, “Evimin altındaki ofisimde böcek çıktı. Ben dahil telefon dinlemeleri devam ediyor.” açıklaması bu dinlemeleri kimin yaptığı sorusunu gündeme getirdi.

Zaman'dan öğrenildiğine göre, İstihbarat uzmanları kolluk güçlerinin elindeki dinleme cihazlarının envantere kayıtlı olduğuna dikkat çekiyor. Başbakan'ın makam odası ve ofisinde çıkan cihazların ise bu envanterde bulunmadığı belirtiliyor. Ortam dinlemesi yapan ‘böcek'lerin şarj süresinin 3 ila 5 gün, menzilininse 100 ile 500 metre arasında olduğu ifade ediliyor. Envanter dışı dinleme cihazı alımı Ergenekon soruşturması sürecinde gündeme gelmişti. Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz döneminde örtülü ödenekten milyonlarca liralık cihaz alındığı ortaya çıkmıştı. Bu cihazların akıbeti konusunda ise net bir bilgi yok.

İstihbarat uzmanları bugün kolluk güçlerinin elindeki dinleme cihazlarının envantere kayıtlı cihazlar olduğuna dikkat çekiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın makam odası ve ofisinde çıkan cihazların ise envanterde bulunmadığı belirtiliyor. Emniyet'in elinde bulunan ve ortam dinlemesi yapan ‘böcek'lerin şarj süresi 3 ila 5 gün, menzili ise 100 ile 500 metre arasında. Prize monte edilemiyor, pille çalışıyor. Erdoğan'ın ofisinde bulunan dinleme cihazının markası ve dolayısıyla özelliklerinin ne olduğu bilinmiyor. Doğrudan prize takılabilen ‘böcek'lerde dinleme süresi sınırsız. Dinleme cihazlarının şubat ayında bulunduğu belirtiliyor.

Ancak markası ve özellikleri bilinmediği/açıklanmadığı için Başbakan'ın ne kadar zamandır dinlendiği belirsiz. Alınan bilgilere göre bugüne kadar Başbakanlık'tan savcılığa suç duyurusunda bulunulmadı. Emniyete de ulaşan bir bilgi ya da müracaat yok. Aynı şekilde herhangi bir MOBESE kaydı veya parmak izi de tespit edilmiş değil. Yakın mesafede bir apartman, daire ya da araç taraması yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

Envanter dışı dinleme cihazı alımı ise Ergenekon soruşturması sürecinde gündeme geldi. Eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur ve Jandarma İstihbarat Daire Başkanı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz döneminde örtülü ödenekten milyonlarca liraya cihazlar alındığı ortaya çıktı. Bu cihazların akıbeti konusunda net bir bilgi ise yok. Ergenekon iddianamesine yansıyan bilgilere göre örtülü ödenekten 5 dinleme ve 2 internet izleme cihazı alınmıştı. Cihazların halen jandarmanın elinde olduğu iddia ediliyor. Yine Ergenekon soruşturması sırasında İşçi Partisi'nin yayın organı Aydınlık Gazetesi ve Ulusal Kanal'da arama yapılmış ve Başbakan Erdoğan'a ait dinleme kayıtlarına ulaşılmıştı. Bir diğer kayıt da Erdoğan ile işadamı Remzi Gür arasında geçtiği iddia edilen konuşmaydı.

Bu kayıtların, Ergenekon sanığı eski Jandarma Genel Komutanı Eruygur'un talimatı ile alındığı iddia edilmişti. Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki gizli zuladan çıkan belgeler arasında da önemli ipuçları vardı. AK Parti'ye karşı izlenecek strateji ve uygulanacak taktiklerin sıralandığı bir belgede, Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu AK Partililere ait telefonların dinlenmesi talimatı göze çarpıyordu. Belgede, “Tehdit bellidir. Ancak niyetlerini tespit edebilmek için bilgi toplamaya ihtiyaç vardır. AKP niyet ve politikalarının erken tespiti, milletvekillerinin takibi ve zaaflarının tespiti konularına yoğunlaşmak gerekli.” deniliyordu. Bu ‘bilgilerin' toplanmasında da Jandarma Genel Komutanlığı'nın istihbarat imkanlarının artırılması öneriliyordu. Gölcük'teki aramalarda özel dinleme aletlerinin de çıktığı kaydedilmişti.

Zaman

Bu haber toplam 4036 defa okunmuştur
allah tayyip beyi korusun
hursit dilaver
ortam dinlemesi de yapıyordu bunlar. yani bir restoranda yemek yiyen 100 kişiden istediğiniz bir veya iki kişiyi dinleyip kayıt yapabiliyor. asıl bu cihazları bulmak lazım.ötekiler internette satılıyor zaten. hatta amerikada bebeler kullanıyor. arkadaşının evinin penceresine aleti tutuyor ve evde konuşulanların cama vuran frekansı titreşimini alıp sese dönüştürüyor. bunu amerikada bebeler kullanıyor. niye bülent arınçın evi böyle dinlenmesin.biz ankara otelinde çalışırken, amerikan dış bakanı geldiğinde bir katı komple kapatırlar ve pencerelere aliminyum folyo benzeri bir perde koyarlardı. karşıda rus ticaret ateşeliği vardı çünkü..neyse. bu şener paşanın cihazlarını ne yapın edin bulun. yoksa hala da faaldir. bilmediğimiz neleri dinliyorlardır. bir de BAŞBAKANIN EVİNİN ÇEVRESİNDEKİ EVLER KONTROL ALTINDA TUTULSUN GEREKİYORSA, FAİK TÜRÜN GİBİ EVLERE GİRİLİP HÜVİYET KONTROLU FALAN YAPILSIN. BURALARDAN ATILACAK BİR ROKETİ DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUM.aman dikkat.başbakanımıza dikkat edelim.
28 Aralık 2012 Cuma 00:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri