Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Es’ad mı? Esed mi? İnce Bir Ayrıntı…

29.02.2012 00:29
Türkiye medya dünyasında orta doğu ve Arap alemi ile ilgili haberler genelde batılı ajanslar ve bilgi kaynaklarından derlendiği için bir takım şahıs ve yer isimleri batılıların telaffuzu ile Türk okuyucusunun ve dinleyicisinin nazar-ı dikkatine sunulur.

Türkiye medya dünyasında orta doğu ve Arap alemi ile ilgili haberler genelde batılı ajanslar ve bilgi kaynaklarından derlendiği için bir takım şahıs ve yer isimleri batılıların telaffuzu ile Türk okuyucusunun ve dinleyicisinin nazar-ı dikkatine sunulur. İşin acı tarafı yanlış yerleşen ve kökleşen bu telaffuzları değiştirmek ve aslına uygun söylemek bir türlü mümkün olmaz.

Bu bir ironidir. Arap ve İslam alemine ne kadar fransız kaldığımızı ve haber kaynaklarımız yönünden ne kadar yabancı kaynaklara muhtaç ve mahkum olduğumuzu gösteren bir ironi…

İslam aleminde olan biteni onların gözüyle değerlendirmek, onların izin verdiği kadar olanlara muttali olmak, zihin dünyamızı onların kontrolüne teslim etmek, onların ağzıyla konuşmak kadar acı bir şey olabilir mi?

Geçmiş yıllarda Uganda devlet başkanı Iydi Emin vardı. Türkiye basınınında hep İdi Amin olarak telaffuz edilmiştir. Cezayir Devlet Başkanı Hayri Ebu Medyen ise “Hoari” olarak seslendirilmiştir. Şazeli bin Cedid “Şadli” yapılmıştır. Binazir Butto “Benazir” olmuştur.

Bu yanlışların biri de Suriye devlet başkanı Beşşar Esed adının “Es’ad” olarak söylenmesidir. Halbuki esed ve es’ad kelimelerinin birbiriyle hiç ilgisi yoktur.

Esed, aslan anlamında bir kelimedir; elif, sin, dal harflerinden müteşekkildir.

Es’ad ise en saadetli, en said insan anlamında elif, sin, ayn ve dal harflerinden oluşmaktadır. Görüldüğü üzere birbiriyle hiç alakası olmayan bir anlam ve karıştırma söz konusudur.

İşin çok ilginç bir yanı ise Esed ailesi bu ismi sonradan edinmiştir. Kaç kişi bilir bu ailenin asıl adının VAHŞ olduğunu…

İsmi ile müsemma bir aile ‘Vahş’i ‘Esed’ler…

Esed ailesini yakından tanıyan ve uzun yıllar Hafız Esed’e danışmanlık yapan ünlü gazeteci ve yazar Patrick Seale[1], Hafız Esed’le ilgili yazdığı biyografide Esed ailesinin asıl isminin “Vahş” olduğunu 1927 yılında Hafız Esed’in babası Süleyman Ali tarafından “Esed”e çevrildiğini aktarmaktadır.[2]

Şimdi  bu vahşi aileye Es’ad ailesi demek ve bunda ısrar etmek kadar büyük ve fahiş hata olabilir mi?

Nerede es’adlık, said kul olma hali; nerede vahşi aslanlık…

Şimdiki Suriye diktatörü Beşşar Esed de, babası Hama katliamının tertipçisi Hafız Esed de (çoğu insan burada kullanılan “hafız” sıfatını Kur’an hafızı zanneder, halbuki hafız arapçada koruyucu anlamındadır burada “muhafız/asker” manasında kullanılmaktadır) vahşet ve katliamda birbirini aratmayacak fenomenlerdir.

Merhum ve mağfur Mahmud Es’ad Coşan Hocaefendi müşarunileyh Hafız Esed’in isminin Es’ad şeklinde telaffuzundan ziyade rahatsız olur ve bunu bilinçli olarak yapanlar için  ”iki elim yakalarında ”derdi.

Geliniz bu büyük insanın aziz ruhunu incitmeyelim ve vahşilere, eli kanlılara “es’ad” demeyelim.

 

Zahid Muzafferoğlu

 


[1] http://www.dunyabulteni.net/index.php?aType=haberArchive&ArticleID=1566

[2] Seale Patrick, el-Esed, Şeriketu’l-Matbûât li’t-Tevzî ve’n-Neşr, Beyrut, 10. Baskı, s. 17-18.

 

Kaynak medyaokuryazar.com

Bu haber toplam 8556 defa okunmuştur
mutlu
süleyman murat
Esad ile Esed arasında dağlar kadar fark var.Biri aslan diğeri mutlu huzurlu.Bu konuda TRT ne derse doğrudur.O da ESED diye haber veriyor.Luğatı bilmeyenler! mürekrep mürekkep...
01 Mart 2012 Perşembe 01:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Serbest diş hekimine
zekiye nebuhal
Madem orası güvenli ve Esed çok insancıl biri, hemen lütfen Suriyeye taşın! mümkünse Hama'ya filan yerleş. Esed'in askerleri en iyi oraları koruyor olmalılar. uluslararası medya ve haber ajanslarını dahi almıyorlar içeri, haberin var mıydı. Hemen git kiralar da mal mülk te ucuzdur orada, nasılsa nüfusun yarısını katlettiler, boş evlere mukim olacak birilerini arıyorlardır. Kaçırma bu fırsatı.
29 Şubat 2012 Çarşamba 12:08
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Es'ad Değil Esed
Elif Hüsna
Elhamdülillah, bir yanlış düzeltildi. Bu haberi mümkünse yayalım ki; herkes farkına varsın.
29 Şubat 2012 Çarşamba 10:05
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Es'ad Değil Esed
Elif Hüsna
Elhamdülillah, bir yanlış düzeltildi. Bu haberi mümkünse yayalım ki; herkes farkına varsın.
29 Şubat 2012 Çarşamba 10:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri