Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esad o hain planı devreye soktu! Ankara'ya flaş çağrı

16.04.2015 11:40
Suriye'nin Halep kentinde muhaliflerin ilerleyişi karşısında tutunamayan Beşşar Esad, kentin ticaret ve sanayisini elllerinde tutan Türkmenleri katliam tehlikesiyle karşı karşıya bırakacak planı IŞID üzerinden devreye soktu.

Rejimin Halep'i boşaltmaya başladığını vurgulayan Suriye Türkmen Birliği Başkanı Samir Hafez, IŞİD tehdidi ile karşı karşıya olan Türkmenlerin her zamankinden daha fazla Türkiye'nin desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Hafez, ''Halep'te devlet daireleri boşaltıldı. Müzelerdeki tarihi eserler Laskiye ve Tartus şehirlerine götürüldü. Sınırdaki ağır silahlar ve yüksek rütbeli subaylar da bölgeyi terketmeye başladı'' dedi.

RAPORU DAVUTOĞLU'NA İLETECEĞİZ

Bölgede 4 yılı aşkındır devam eden çatışmalar sonunda IŞİD güçlerinin Halep'i kuşatma noktasına geldiğini kaydeden Hafez, Türkmenlerin IŞİD saldırılarına karşı koyamaması halinde topraklarını terk etmek zorunda kalacağını belirtti.

Türkmenlere yapılmasını istedikleri bazı desteklerle ilgili raporu önümüzdeki günlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ileteceklerini kaydeden Hafez, ''Tek hedefimiz Türkmen göçünü önleyerek onları kendi topraklarında tutmak'' dedi.

SANAYİ TÜRKMENLERDE

Türkmenlerin elinde irili ufaklı birçok sanayi tesisinin bulunduğunu, özellikle Halep şehrinde ayakkabı sanayinin Türkmenlerin elinde olduğunu kaydeden Hafez, Esed rejiminin Türkmen nüfusu göçe zorlayarak Türkiye'nin yükünü artırma gayretinde olduğunu söyledi.

IŞİD'İ BOMBALAMIYOR

Ordunun çekildiği kasabalara IŞİD'in silahlı militanlarının yerleştiğini belirten Samir Hafez, Esed rejiminin Batılı ülkeleri yanıltmak sureti ile IŞİD'i bombalamak için aldığı izinle, Türkmen köylerine bomba yağdırdığını vurguladı.

REJİM GİDEREK DAĞILIYOR

Suriye Türkmen Birliği Başkanı Samir Hafez, Sarayköy, Avanlı, Elmalı, Gebelli, Dervişan, Çardaklı gibi Türkmen köylerine rejime bağlı uçakların her gün 15-20 varil bombası attığını ve öncelikli hedeflerin camiler ve okullar olduğunu kaydetti. Rejimin dağılma noktasına geldiğini belirten Hafez, ''Rejim askeri kalmadı. Türkmen dağında 3 bin İran ve Hizbullah savaşçısı bulunuyor'' diye konuştu.

Bu haber toplam 1366 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri