Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esad rejiminden küstah açıklama

22.02.2015 15:44
Suriye hükümeti dün gece yapılan Şah Fırat operasyonuna yönelik açıklama yaptı.

Süleyman Şah Türbesi'nin taşınması için başlatılan Şah Fırat Operasyonu'yla ilgili Suriye hükümeti: "Türkiye operasyonla ilgili olarak konsolosluğu bilgilendirdi ancak onayımızı beklemedi. Bu 'saldırganlığın geri yansımaları'ndan Türkiye'yi sorumlu tutuyoruz" dedi.

Suriye hükümeti, Türkiye'nin operasyon hakkında Suriye konsolosluğunu bilgilendirdiğini ancak uzlaşma sağlanmadan hareket geçtiğini iddia etti.
Suriye devlet televizyonu, operasyonu 'Kuzey Suriye'ye' şeklinde duyurdu.

Türkiye'nin Süleyman Şah Türbesi ve çevresi üzerindeki hakkı Fransızlarla yapılan Ankara Anlaşması ve Batılılarla yapılan bir diğer anlaşma olan Lozan'da güvenceye alınmıştı. Buna rağmen oradaki askerlerimizin can güvenliği ve tarihi mirasımız da tehlike altındaydı.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'ye ait bir uçağın Türkiye sınırına yaklaşması üzerine F-16 uçaklarının bölgeye gönderildiğini belirtti.

Cumartesi sabah saatlerinde yaşanan olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İncirlik'ten saat 09.27'de kalkış yaparak Hatay- Osmaniye- Gaziantep bölgesinde hava muharebe devriye görevi icra eden 2 F-16 uçağımız, Suriye'ye ait bir adet SU-24 uçağının, Hatay Karbeyaz güneyinde sınırımıza yaklaşması üzerine bölgeye yönlendirilmiş, ancak Suriye'ye ait söz konusu hava aracı sınırımıza 2.3 deniz mili kala geri dönerek bölgeden uzaklaşmıştır. 2 F-16 uçağımız, hava devriye görevini saat 11.52'de tamamlayarak görevi bir sonraki 2 F-16'ya devretmiştir. 6 F-16 uçağı ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir."

Bu haber toplam 2212 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri