Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ESED 1400 YILLIK CAMİYİ VURDU

15.04.2013 01:33
Suriye'de rejime bağlı güçlerin ülkenin güneyindeki Dera kentinde düzenlediği operasyonlarda, tarihi Hz. Ömer Camisi de hedefti.

Suriye'de rejime bağlı güçlerin ülkenin güneyindeki Dera kentinde düzenlediği operasyonlarda, tarihi Hz. Ömer Camisi'nin minaresinin yıkıldığı bildirildi.

Suriye muhalefetinin bir sosyal paylaşım sitesinde yayınladığı görüntülerde, Dera'daki tarihi Hz. Ömer Camisi'nin minaresinin, büyük bir patlamanın ardından yıkıldığı görülüyor. Muhalifler, caminin minaresinin, rejime bağlı güçlerin saldırısı sonucunda yıkıldığını belirtirken, minarenin yıkılışı sırasında caminin bulunduğu sokaktan bir tankın geçtiği dikkati çekiyor. Dün kaydedildiği belirtilen görüntülerde, saldırının ardından cami de büyük hasar oluştuğu fark ediliyor. Video kaydında, camiye yönelik saldırıdan ordu birliklerini sorumlu tutan kalabalığın tepkileri de işitiliyor.

Suriye'de devrimin "merkez üssü" olarak nitelendirilen Dera şehri, ülkenin güneyindeki Ürdün sınırında yer alıyor.

Hicret'in 14'üncü yılında Hz. Ömer döneminde inşa edildiği belirtilen tarihi cami, Dera'da rejime karşı mücadele veren muhaliflerin başlıca toplanma merkezleri arasında yer alıyordu.

Suriye'de Mart 2011'de Devlet Başkanı Beşşar Esed aleyhine duvar yazıları yazdığı gerekçesiyle bir grup gencin gözaltına alınması ve işkence gördükleri iddiaları, ilk olarak Hz. Ömer Camisi çevresinde düzenlenen gösterilerle protesto edilmişti. Çeşitli kentlerde haftalık düzenlenen barışçıl gösteriler daha sonra ülke geneline yayılmıştı.

Tarihi Hz. Ömer Camisi, devrimin başlangıcında muhalifler tarafından bir süre hastane olarak kullanılmıştı. 

Bu haber toplam 1482 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri