Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'dan Amerika'ya gözdağı

26.08.2013 11:19
Suriye lideri Beşar Esad, Amerika'nın olası Suriye saldırısıyla ilgili konuştu.

Son dönemde Esed'e yönelik uluslararası bir operasyon yapılacağına yönelik iddialar sonrası uzun süredir sessiz kalan Esed'e açıklama yaptırdı. Amerika'ya gözdağı veren Esed, 'Amerika kaybetmeye mahkum olur' dedi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Rusya'da yayın yapan İzvestia gazetesinde bugün yer alan röportajında kimyasal silah saldırısının arkasında kendi askerlerinin olduğu iddialarının "sağduyuya hakaret" olduğunu belirterek, "Batılı liderler diğer ülkelerin işlerine burunlarını sokmayı bırakmalı. Eğer birilerinin Suriye'yi Batı'nın kuklasına dönüştürmek gibi bir hayali varsa başarılı olamayacaklar" dedi.

"AMERİKA KAYBETMEYE MAHKUM OLUR"

Suriye'nin Moskova'yla yakın ilişkisinin sürdüğünü vurgulayan Esed, Rusya'nın ülkeyi savunmak için kendilerine gereken her şeyi sağladığını belirtti. Esed, ABD'nin Suriye'ye saldırması halinde Vietnam'dan bugüne geçmişteki tüm savaşlarında olduğu gibi yine başarısızlıkla karşı karşıya olduğunu da söyledi.

Röportajın tam metninin linki ve önemli satır başları Suriye Devlet Başkanlığı'nın resmi Twitter hesabından da paylaşıldı.

RUSYA DA ABD'Yİ UYARDI

Aynı saatlerde Rusya'dan yapılan açıklamada da ABD'nin Suriye'de askeri operasyon düzenlemesi halinde "aşırı tehlikeli sonuçlar"la karşı karşıya kalacağı konusunda uyarıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre, dün ABD'li mevkidaşı John Kerry'i telefonla arayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'den gelen ve Suriye'ye müdahaleye hazır olunduğuna işaret eden resmi açıklamaların kendilerini "derinden kaygılandırdığı"nı belirtti.

Açıklamada, "Sergey Lavrov yeni bir olası askeri müdahalenin Ortadoğu'nun tamamı ve Kuzey Afrika bölgesi için aşırı tehlikeli sonuçlar yaratacağına dikkat çekti" denildi. ENSONHABER

Bu haber toplam 1936 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri