Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed fırınları bilerek vuruyor

28.12.2012 17:38
Devrim Konseyi'nin iddiasına göre Esed bazı fırınlara buğday vermediği gibi halkı aç bırakmayı da hedefliyor.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), Esed yönetiminin özellikle fırın önünde ekmek bekleyen sivilleri hedef aldığını öne sürdü.
    
Suriye genelinde faaliyet gösteren yerel muhalif yapılanmaların çatı kuruluşu olan SRGC, ekmek fırınlarının Esed yönetimine bağlı savaş uçakları tarafından hedef alınmasının tekrarlanan tesadüfi bir hata olmadığını, planlı siyasi bir hedef güttüğünü ileri sürdü.
    
Deyr-i Zor'da, Hama'nın Halfaya beldesinde, Humus'un Telbise ve Ganto beldesi'nde birer, Rastan beldesinde 2, Halep'te ise 13 fırına bombalı saldırı olmak üzere toplam 19 kez fırınlara saldırı düzenlendiğini belirten SRGC, yüzlerce sivilin bu saldırılarda ekmek kuyruğunda katledildiğini kaydetti.

Açıklamada hedef alınan fırınların isimleri şöyle:''Halep'te Firdevs, Mari, Vahdet, Zerra, Sakur Akyol, Mesir, Benşi (iki defa vuruldu), Bustan Kasır, Yusuf Hac Ahmed, Şiar (iki defa vuruldu), Hanano ve Haydariye fırınları vuruldu. En büyük kayıp ise 23 Aralık'ta Halfaya beldesindeki ekmek kuyruğunda yaklaşık 200 sivilin ölümüyle olmuştu.
    
SRGC'den yayınlanan yazılı açıklamada, Esed yönetiminin 4 ay önce buğday depolarını sadece Şebbiha güçlerine tahsis ettiğine dikkati çekti. SRGC, pek çok kentte fırınlara un ve yakıt dağıtımının devlet tarafından engellendiğini bazı fırınların ise Şebbiha milislerince kapatıldığını hatırlattı.
    
Açıklamada, Esed yönetiminin özellikle Humus ve Şam'da yönetim karşıtlarının çoğunlukta olduğu yerleşim bölgelerine baskı yapmak için gıda kontrolü ve aç bırakmayı politik bir silah olarak kullandığı belirtildi.
    
Konsey, temel gıda ürünü olan ekmeğin devlet tarafından engellenmesinin ardından ikinci adım olarak fırın önünde oluşan ekmek kuyruklarına Şebbiha güçlerinin ateş açtığı, bazı fırınlara baskınlar düzenleyerek çalışanlarını darp ettiği ya da öldürdüğü ifade edildi.

Bu haber toplam 8202 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri