Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suriye'ye Öcalan'daki gibi yapmayız

21.09.2012 09:35
Washington Post gazetesine konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantıları için önümüzdeki günlerde ABD'ye gidecek olan Başbakan Erdoğan, Washington Post gazetesiyle dış politikaya ilişkin uzun bir söyleşi gerçekleştirdi.

Erdoğan, Türkiye’nin Rusya ve Çin’in BMGK’daki vetosu nedeniyle tampon bölge önerisinde ısrarcı olup olmayacağı konusunda “Hiçbir zaman bilemezsiniz. Bugün öyle ama yarın değişebilir” dedi.

Fakat Türkiye’nin bu konuda BM nezdinde meşruiyet arayacağını vurguladı. Bu durumda Türkiye’nin 90’larda Abdullah Öcalan krizindeki gibi güçlü ordusuyla Suriye’ye karşı tek taraflı bir rol üstlenmeye niyetli görünmediği konusundaki yoruma ise “Evet doğru. Eğer ülkemize yönelik bir saldırı olursa, gerekeni yaparız. Ama bu durumun uluslararası bir boyutu var ve bu İslam dünyasını endişelendiren bir boyut. O yüzden Suriye konusunda BM ve Arap Birliği konuya dahil olmalı” dedi.

Erdoğan, “Muhalefetin her gün güçlendiğini görüyoruz. O yüzden rejim gidecek. Beşar politik olarak ölüdür. Elbette bunun bir hafta içinde mi, bir ay içinde mi ya da ne zaman olacağını söylemek güç” dedi.

Bu haber toplam 2264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri