Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Meclis'te Esed kavgası

07.03.2013 02:11
TBMM Genel Kurulu'nda, AK Partili Mehmet Metiner ile CHP'li Ümit Özgümüş birbirine saldırdı, karşılıklı küfürleştiler.

TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ile CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş arasındaki hakarete varan tartışma Meclis tutanaklarına da yansıdı. Tartışmanın ardından TBMM Başkanvekili Meral Akşener grup başkanvekilleriyle görüştü. 

Akşener, tartışma nedeniyle verilen aranın ardından birleşimi açarken, ''Tartışmaların Meclis'in saygınlığına zarar verdiğini'' belirtti. Grup başkanvekillerini görüşmeye çağıran Akşener, birleşime 10 dakika ara verdi. Ancak verilen ara yaklaşık bir saati buldu. 
 
Yeniden birleşimi açan Akşener, ''Genel Kurul'un mehabetine yakışmayan sözler sarf edildiğini'' belirterek, ''Tartışmanın hararetiyle söylenen bu sözler, Genel Kurul'a da milletvekillerine de yakışmamıştır'' dedi. 
 
Akşener,  CHP ve AK Parti Grup başkanvekillerine söz verdi.
 
CHP Grup Başkanvekili  Akif Hamzaçebi, görüşmeler sırasında zaman zaman ortamın gerildiği anlar olduğunu ifade ederek, ''Ortam ne kadar gerilirse gerilsin bir takım şeyler söylenmemeli. Ama gerilim anında arzu etmediğimiz sözler çıkabiliyor' diye konuştu. 
 
CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş'ün konuşması nedeniyle kendisinin de arzu etmediği bir takım kelimeleri sarf ettiğini ve bundan üzgün olduğunu dile getiren Hamzaçebi, ''Onun gerçek dünyasında bu kelimelere yer yoktur. Bu üslup Genel Kurul'da olmamalı. Bundan sonraki görüşmelerde daha uygun üslupla devam edilmeli'' dedi. 
 
-''AK Parti olarak garantisini veriyoruz''-
 
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da İçtüzüğün parlamenterlerin Genel Kurul'da hangi üslupla konuşmaları gerektiğini düzenlediğine işaret ederek, ''Ama takdir edersiniz ki Genel Kurul mehabetine yakışan bizim nezaketimiz, karşılıklı hassasiyetimizdir. Aslolan, Genel Kurul'un yüceliğini belirleyen teamüllerine ne kadar uyduğumuzdur. Ama 3 haftadır Genel Kurul'da kesinlikle kabul edemeyeceğimiz sözlere sahne olmuştur. Bunu 'sen, ben dedim' üzerinden muhasebesini yapmak da doğru değildir. AK Parti olarak şunun garantisini veriyoruz;bizim grubumuzdan herhangi bir şekilde Genel Kurul'un mehabetine, Meclis'in yüceliğine uygun olmayacak hiçbir söz ve davranış sarf edilmeyecek. Aynı şekilde diğer grup başkanvekillerinin de aynı anlayışta olduğuna inanıyorum'' diye konuştu,
 
TBMM İçtüzüğü hükümlerini hatırlatan Akşener, görüşmelerin sağlıklı ve verimli yürütülmesi, gerginliklere imkan tanınmaması için tüm milletvekillerinden temiz dil kullanmaları ve konu dışına çıkmamaları konusunda hassasiyet göstermelerini istedi.  
 
-Tutanaklara yansıyan tartışma-
 
Bu arada, CHP'li Ümit Özgümüş ile AK Parti'li Mehmet Metiner arasında Suriye konusunda yaşanan tartışma, Meclis tutanaklarına şu şekilde yansıdı:
 
Mehmet Metiner: Ayıp, ayıp. Bir katliama bu şekilde arka çıkamazsınız.
 
Ümit Özgümüş: Konuşma, gevezelik yapma. Gevezelik yapma, otur yerine.
 
Mehmet Metiner: Bir katliamı bu şekilde siz arka çıkamazsınız.
 
Ümit Özgümüş: Aynen böyle söylerim. Biz gerçekleri söylüyoruz.
 
Mehmet Metiner: Ayıp, ayıp.
 
Ümit Özgümüş: Ayıp sana.
 
Mehmet Metiner: Bu halkı kim katlediyor?
 
Ümit Özgümüş: Ayıp emperyalizmin maşalığını yapanlara, taşeronluğunu yapanlara.
 
Mehmet Metiner: Bu halkı kim katlediyor?
 
Ümit Özgümüş: Fazla gevezelik yapma oradan.
 
Mehmet Metiner: Burası Suriye'nin parlamentosu değil, ayıp.
 
Ümit Özgümüş: İstersen sonra dışarıda konuşuruz, oradan gevezelik yapma.
 
Mehmet Metiner: Geveze sensin.
 
Ümit Özgümüş: Otur yerine.
 
Ümit Özgümüş: Soytarı.
 
Mehmet Metiner: Katliamcı sen, soytarı sensin.
 
Ümit Özgümüş: Şuraya gelsene bir.
 
Mehmet Metiner: Geleyim.
 
Ümit Özgümüş: Gel.
 
Mehmet Metiner: Gel, sen gel.
 
Ümit Özgümüş: Öldürürüm l.. seni. H....ağa.
 
Mehmet Metiner: H.... sensin lan Ç....
 
Ümit Özgümüş: Bak, orada gene kalabalığı bulunca konuşmaya başladın.
 
Mehmet Metiner: Terbiyesizlik yapma. 

Bu haber toplam 4046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri