Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed önce zulmünü görsün

25.02.2015 08:54
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’deki programı kapsamında, Galiçya Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. Davutoğlu’na, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş (sol2) , AB Bakanı Volkan Bozkır (sol), Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikl

 Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye’nin Süleyman Şah Operasyonu’nun ‘savaş nedeni sayılacağına’ yönelik açıklamasını eleştirdi ve “Kendi halkına zulmeden bir rejimin, Türkiye’nin haklarını korumak için attığı adımı eleştirmeye hakkı yok” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun başkent Budapeşte ziyareti dolayısıyla Macar Milli Meclisi Binası önünde, resmi karşılama töreni düzenlendi. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasıyla başlayan törende, Başbakan Davutoğlu askeri birliği selamladı. Davutoğlu ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban, heyetleri birbirine tanıtmasının ardından, Macar Milli Meclisi Başbakanlık Ofisi’nde baş başa görüşmeye geçti.

Davutoğlu, Türkiye-Macaristan Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nın ardından mevkidaşı Viktor Orban ile basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, “Türkiye olarak, Avrupa’nın enerji arzı, özellikle Orta Avrupa ülkelerinin ve özellikle de Macaristan’ın enerji arzı konusunda, enerji talebi konusunda her türlü işbirliğine hazırız. Bu çerçevede güzel görüşmeler gerçekleşti” dedi.

“Tuna bizim için Boğazlar gibi çok özel önem atfettiğimiz bir nehirdir, su yoludur” diyen Davutoğlu, “Budapeşte’den İstanbul’a da en doğrudan, Tuna üzerinden sağlanması hepimizi mutlu edecektir. Yine hızlı tren projesi ki, biz Marmaray ile deniz altından Avrupa ile Asya’yı bağladık. Benzer projenin, Budapeşte-Belgrad arasında yapıldığını biraz önce konuştuk. Hızlı tren hatlarıyla Türkiye-Macaristan’ın birleşmesi de bu iki ülkeyi birbirine komşu kılacak özelliklere sahiptir” diye konuştu.

RUSYA’NIN TEKLİFİNİ CİDDİYETLE DEĞERLENDİRİYORUZ

Davutoğlu, ayrıca Irak ve İran’dan gelmesi planlanan enerji hatları olduğunu da belirterek, şöyle konuştu: “Bunun en önemli ayaklarından biri de Rusya’dan gelen enerji. Bütün bunlarla Türkiye enerjinin en önemli transit hatlarından birini oluşturuyor. Son olarak güney akımının yönünü değiştirerek, Türk akımı haline gelmesi konusunda Rusya’nın getirdiği teklifi ciddiyetle değerlendiriyoruz. Sayın Putin’in aralık ayında Türkiye’yi ziyaretinde bu konu ele alındı, fizibilite çalışmaları yürüyor. Bunun da gerçekleşmesi durumunda Türkiye, bir taraftan Hazar’dan TANAP ve TAP ile Yunanistan Adriyatik ve İtalya’ya giden bir kuşak. Diğer taraftan da, Türkiye’nin ihtiyacı karşılandıktan sonra Rusya’dan Türkiye’ye gelip, yine Macaristan’a, Orta Avrupa’ya kadar gidebilecek bir kuşak üzerinde bazı düşünceler yürütülüyor.”

Davutoğlu, bir gazetecinin “Suriye’nin Süleyman Şah Operasyonu’nun ardından yaptığı bir açıklama var ‘savaş nedeni sayılacağına’ dair, bunu BM’ye taşıması veya askeri seçeneği masaya yatırması söz konusu olursa Türkiye’nin tepkisi ne olur” sorusunu cevapladı.

Davutoğlu, “Kendi ülkesini kontrol edemeyenlerin başkalarına savaş gibi naralar atmasının kıymet-i harbiyesi yoktur. Önce kendi ülkelerini kontrol etsinler, halklarıyla barışsınlar ondan sonra bu konuda fikir beyan edebilir. Kendi halkına zulüm eden bir rejimin, Türkiye’nin haklarını korumak için attığı adımı eleştirmeye hakkı da yok” dedi.

Suriye ve Suriye rejimini destekleyen bazı çevreler dışında, şu ana kadar uluslararası toplumdan herhangi bir olumsuz kanaat olmadığını vurgulayan Davutoğlu, “Türkiye’yi dolaylı ve doğrudan kimse tehdit edemez. Öncelikle sürdüğü 2 milyon mültecinin hakkından bahsetsin, biz bu konularda hakkımızı korumaya kararlıyız” dedi. Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı’nın ardından, Ahmet Davutoğlu ve Macaristan Başbakanı Orban nezaretinde mutabakata varılan anlaşmalar imzalandı.

Ankara ile Budapeşte arasında kardeş şehir protokolü de imzalandı. Protokole Melih Gökçek ile İstvan Tarlos imza attılar. 

BÖLGEDEKİ GÜÇLERİ UYARDIK

Türkiye’nin kendi hukukunu korumak için harekete geçtiğinde izin almayacağını, destek de istemeyeceğini dile getiren Davutoğlu, o bölgede oldukları için Özgür Suriye Ordusu’na, PYD ve bütün taraflara sadece “Biz giriyoruz, gideceğiz, bu operasyonu yapacağız sakın ola ki karşımızda herhangi bir engel olmasın sivil kayıplara sebebiyet verecek bir uygulama söz konusu olmasın” bildiriminde bulunulduğunu ifade etti.

Bunun sadece teknik olarak bir bildirim olduğunu, Türkiye’nin karar verdiği zaman ulusal hakkını, hukukunu korumak için kimseden izin de, destek de istemeyeceğini belirten Davutoğlu, aynı bildirimin koalisyon güçlerine de yapıldığını, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere alanda mevcut olan taraflara sadece gireceklerini ilettiklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin izin ve destek olmadan hukukunu koruyacak kudrette bulunduğunu, bu kudreti de kimsenin test etmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

DAVUTOĞLU 3 MART'TA NEW YORK'A GİDİYOR

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, 3-7 Mart arasında New York’u ziyaret edecek. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, daha önce Londra’da yapılan yatırımcılar konferansının ikinci ayağı olacak ziyarette, finans ve yatırım çevreleriyle bir araya gelinmesi amaçlanıyor. Ziyarette, doğrudan yatırımcılar ve portföy yatırımcılarıyla görüşmeler olacak.

G-20 Dönem Başkanı olarak finans çevreleriyle yapılacak kısıtlı katılımlı toplantılar dışında, önemli yatırımcılarla özel görüşmeler de gerçekleştirilecek. Başbakan Davutoğlu, New York’taki temasları sırasında 5 Mart’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşecek. Görüşmede, başta Suriye, Irak ve Kıbrıs sorunu gibi önemli konular ele alınacak. Davutoğlu, ziyaret sırasında düşünce kuruluşlarında toplantılara katılacak, Amerika’daki basın kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelecek.     

Bu haber toplam 1816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri