Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'in umudunu PKK'ya bağladı

23.09.2012 11:43
Kitlesel firarlarla her geçen gün güç kaybeden Esed rejimi ordusunun imdadına terör örgütü PKK yetişti.

Terör örgütü PKK'nın Suriye 'deki silahlı kolu olan Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), ülkenin Kürt nüfusu yoğun bölgelerinde rejimin askere alma bürosu gibi çalıştığı ortaya çıktı. PYD, kitlesel kopuşlarla sayısı iyice azalan Esed ordusuna destek için askerlik yaşı gelmesine rağmen orduya katılmayanların peşine düşüyor. Bölgedeki Kürt kaynakları, PYD'nin, askere gitmediğini tespit ettiği 500'den fazla Kürt gencini zorla evlerinden alarak rejime teslim ettiğini belirtiyor.

Rejimin sivil katliamlarının aracısı olmak istemeyen birçok Kürt genci, askere gitmemek için çareyi Irak ve Türkiye'ye sığınmakta buluyor. Yöre halkı, rejimin, asker bulmakta zorlanması nedeniyle 1,5 yıllık askerlik süresi bitenleri de terhis etmeyip savaş bitinceye kadar askerlik yaptırdığını ifade ediyor.

Öte yandan PYD'nin Esed rejimine muhalif Kürt partilerinin liderlerine infazları da sürüyor. PYD-PKK'nın en son hedefi ise Kürt Ulusal Konseyi kurucusu ve Kürt Özgürlük Partisi üyesi Mahmut Veli oldu. Barzani yanlısı olduğu bilinen ve PYD-PKK karşıtı görüşleriyle tanınan Veli, iki gün önce Haseke'deki ofisinden çıkarken yüzleri maskeli motosikletli iki kişi tarafından vurularak öldürüldü. Bölgesel kaynaklar, rejim destekli PYD-PKK militanlarının baskı ve saldırılarından bunalan Kamışlı, Afrin, Haseke ve Amude gibi Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerin ileri gelenlerinin PYD-PKK ile savaşabilmek için Özgür Suriye Ordusu'ndan silah istediklerini de aktarıyor.

Muhalifler ile Esed rejimi arasındaki çatışmalar son günlerde Türkiye sınırına yakın yerlerde yoğunlaştı. Son olarak Yayladağı'nın karşısında bulunan Cisr Şuğur'a bağlı Cenuda ve Bedeme kasabasında şiddetli çatışma yaşanıyor. Önceki gün muhalifler ile askerî birlikler arasında meydana gelen çatışmalarda 25'in üzerinde rejim askeri öldürülürken 40'ın üzerinde asker de rejimden kaçarak muhaliflere sığındı. Hakim bir tepede bulunan askerî kışladan firar eden askerlerden Mülazım (Astsubay) Ebu Hasan, kışladaki 700 askerden 300'ünün İran ve Hizbullah askeri olduğunu belirtti. Hasan'ın anlatımına göre tankların idaresi ve keskin nişancı silahları da bu yabancı askerlerin elinde.

 

Bu haber toplam 2598 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri