Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed rejimi her an çökebilir

28.04.2015 11:36
Esed rejiminin son 4 yılın en zayıf noktasında olduğu belirtiliyor. Stratejik önemdeki Cisr el Şuğur'un düşmesi, çöküşün habercisi olacak.

Suriye'de iç savaşa dönüşen halk ayaklanması 4 yılı geride bırakırken, muhaliflerin son haftalarda kaydettikleri beklenmedik ilerlemeler, Beşar Esed rejiminin geleceğine dair soru işaretlerini yoğunlaştırdı.

 

Muhaliflerin, geçtiğimiz aylara göre fazla zorlanmadan bazı stratejik noktaları ele geçirmesi, Şam yönetiminin ülkenin çoğu bölümünde kontrolü giderek kaybettiğini gösteriyor.

 

Son olarak İdlib bölgesindeki Cisr el Şuğur kentinin muhaliflerce alınması, Esed rejiminin kuzey bölgelerle bağlantısının tamamen kesilmesi sonucunu doğurdu.

 

Konuyla ilgili geniş bir dosya hazırlayan Washington Post gazetesi de, Beşar Esed yönetiminin, iç savaşın seyri boyunca hiç olmadığı kadar zayıfladığını kaydederek, bölgeyle ilgili bazı değerlendirmelere yer verdi.

 

 

ESED'İN SONU GELDİ

 

Gazeteye konuşan Suudi Arabistanlı analist Cemal Kaşukci, "Şu anda sahada ciddi bir aktör var ve bu aktör başarı kazanıyor. Sanıyorum, Esed rejiminin sonunun geldiğini göreceğiz" yorumunda bulundu. Batılı diplomatlar da, gazeteye yaptıkları değerlendirmelerde, Esed rejiminin kendi içinde de ciddi çatlaklar yaşadığını vurguladı. İran'ın desteğine rağmen, rejim içindeki kopmalara engel olunamadığını vurgulayan kaynaklar, başkent Şam hâlâ yönetimin kontrolünde olsa da, diğer bölgelerdeki kontrolün bitmek üzere olduğunu belirtti. Washington Post'un haber analizinde, ABD'nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford'un, "Rejimin sahadaki geri çekilmeleri ve insan kaynağındaki kuruma, zayıflığın bütün işaretlerini gösteriyor" şeklindeki yorumuna da

atıfta bulunuldu.

 

100 KİŞİ DAHA ÖLDÜRÜLDÜ

 

Muhaliflerin ilerlemeleri devam ettikçe, Esed rejimi de onların kontrol ettiği bölgelere hava saldırılarını yoğunlaştırıyor. Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının, son iki günde çeşitli kentlerde düzenlediği saldırılarda en az 100 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İdlib, saldırılardan en fazla zararı gören bölge olarak kayıtlara geçti.

Bu haber toplam 1398 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri