Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed en büyük destekçisini kaybetti

10.06.2012 02:22
BM Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın barış planında ateşkese uymayan Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed rejimine Rusya'dan destek azalıyor. Lavrov Suriye için yeni tavrını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da düzenlediği basın toplantısında dışarıdan herhangi bir müdahale olmadan, Suriye halkının diyalog halinde Esed'in görevi bırakması yönünde karar alması durumunda Moskova'nın da bu duruma karşı çıkmayacağını söyledi.

"Eğer Suriye halkı (Esed'in ayrılışı konusunda) hemfikir olursa biz bundan mutluluk duyarız" değerlendirmesinde bulunan Lavrov, "Ancak, dışarıdan bu konuda yapılacak herhangi bir müdahale asla kabul edilemez" şartını koydu.

Dış oyuncuların Suriye'de muhalefetin askeri hareketliliğini devam ettirmeleri için provoke ettiğini ve Libya benzeri bir senaryonun istendiğini savunan Lavrov, Annan planının dış baskılar nedeni ile işlemez hale getirildiği eleştirisinde bulundu.

Rusya'nın pozisyonunun asla bölgeye askeri müdahaleye izin verilmemesinden yana olduğunu kaydeden Bakan Lavrov, "Bu tüm Orta Doğu'yu kapsayan yıkıcı sonuçlara neden olabilir" uyarısında bulundu. Suriye'de 80 bin göçmenin olduğunu, ancak ülke içinde var olan diğer göçmenlerden kimsenin bahsetmediğini savunan Lavrov, Yugoslavya krizi ile benzerlikler kurdu. Lavrov, Irak'ta 1 milyonun üzerinde ve Suriye'de yarım milyonun üzerinde Filistinli göçmenin gündeme getirilmemesine tepki gösterdi.  

Bu haber toplam 4280 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri