Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ESED SINIR KONTROLÜNÜ PKK'YA BIRAKTI

04.07.2012 23:33
Türkiye ile Suriye arasında sınırda gerginlik devam ederken, Esad güçleri Türkiye sınırına yakın olan bölgelerde denetimi PKK’nın Suriye uzantısı olarak bilinen PYD güçlerine bıraktı.

 

Sınırdaki Kürtlere her türlü zulmü yapan PYD güçleri bu kez yol kontrolü yapmaya başladı. İstihbarat kaynakları, Esad’ın Türkiye’ye karşı PKK kartını yeniden masaya koyduğunu söylediler.

Suriye’nin Türkiye sınırına yakın olan bölgelerde PKK’nın hareketliliği gözlemlendi. Türk istihbarat kaynakları gelişmeleri yakından takip ederken, Esad güçlerinin kontrolünde olan ve PKK’nın uzantısı olarak bilinen PYD güçleri, Afrin bölgesindeki yol kontrolü devam ederken kendilerine gibi düşünmeyen veya kendilerine yardımcı olmayan kişileri ya öldürüyor, yada göç etmeye zorluyor.

PYD’DEN 3 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

PYD güçleri ile Esad güçlerine muhalif olan bir grup arasında çıkan silahlı çatışmada 3 PYD’li öldürüldü. Bunun üzerine Türkiye sınırına yakın olan bölgelerde yol kontrol ve devriye görevini arttıran PYD güçleri bazı kişileri gözlem altına alındı. PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD’nin başında Esad'ın ajanı olarak bilinen Salih Müslüm getirilmişti.

PYD güçleri bir süre öncede Irak Kürdistan Demokrat Partisi Lideri Mesut Barzani’yi ziyaret etmek için sınırdan geçen Özgürlük Partisi (Partîya AZADÎ) lideri Mistefa Cuma’yı kaçırmış, bazı Kürt liderlerin devreye girmesiyle serbest bırakmıştı.

PKK’ya muhalif olan Kürt partileri, yaptıkları ortak bir açıklamada, “Esad-PYD ortaklığıyla baskı gören, tehdit edilen, ahlaksızlığa maruz kalan ve katledilen yurtseverlerin katlinden sadece Esad-PYD ortaklığı değil, PKK ile “birlik” kuran Kuzey Kürt politik kişi/kurumları da sorumludurlar” denildi.

Star

Bu haber toplam 3170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri