Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'ten ürperten kimyasal itirafı!

24.09.2013 02:12
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, ülkelerindeki kimyasal sayısının varlığına işaret ettiği röportajı korkutt!
Esed ülkesindeki kimyasal silahlarla ilgili yaptığı açıklama korkuttu! Onlarca sene ülkede kimyasal silah ürettiklerini ve bunların sayılarının bir hayli fazla olduğunu söyleyen Esed, üstü kapalı Türkiye'yi suçladı. 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Çin Merkez Televizyonu'na (CCTV) Suriye'nin başkenti Şam'da verdiği mülakatta, ABD ile Rusya'nın mutabakatının ardından BMuzmanlarının kasım ayında tekrar Suriye'ye geleceğini söyledi. Esed, hükümetin Kimyasal Silahların Önlenmesi Örgütü'ne ve BM'ye gerekli kolaylı sağlayacığını anlattı.

MUHALİFLERİ KOMŞU ÜLKELER DESTEKLİYOR

Esed, "bazı bölgelerde tek engelin güvenlik durumu olduğunu" savunarak, muhalif grupların"bölgedeki bazı ülkelerden emirler aldığını" ve" inceleme yapmak isteyen uzmanları engelleyebileceğini, hatta bu konuda da hükümeti suçlayabileceğini" iddia etti.
Esed, muhalif güçlerin "kimyasal silahların araştırılması sürecinde zorluk çıkarabileceği ve inceleme ekibini bu silahların bulunduğu alanlara sokmayabileceğini" öne sürdü.
"Suriye'de onlarca senedir kimyasal silah üretimi yapıldığına" dikkati çeken Esed, "Dolayısıyla gayet tabii ülkemizde çok sayıda kimyasal silah mevcut" diye konuştu.

"ÖZEL ÖNLEMLER VAR" 

Kimyasal silahların imhasından evvel başka ellere geçmesinin nasıl engelleneceğinin sorulması üzerine Esed "(kimyasal silahlar konusunda) endişelenecek bir durum olmadığını" iddia ederek, "Kimyasal silahlara sahip herhangi bir ülke ya da ordunun bu silahların düşman ya da teröristlerin eline geçmesini engelleyecek özel koruma önlemleri vardır. Kimyasal silahlarımız, Suriye ordusunun kontrolü altında gayet güvenli yerlerde ve güvenli bir şekilde saklanıyor" şeklinde konuştu.INTERNETHABER
Bu haber toplam 2632 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri