Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'den Türkiye'ye ağır suçlama

13.09.2013 01:34
Beşşar Esed, Rossiya 24'e verdiği röportajda kimyasal silahları bir aya kadar devredebileceklerini söyledi.
  • Esed: ABD tehdidi durdurursa, kimyasal silahları bir aya devrederiz
  • Esed, İsrail 'e karşı kimyasal saldırı yapılacağını savundu.
  • 'Türkiye teröristlere silah veriyor'
Suriye lideri Beşşar Esed, Rossiya 24'e verdiği özel mülakatında kimyasal silahların uluslararası denetime devrini ABD'nin tehdidinden dolayı değil, Rusya önerdiği için kabul ettiklerini söyledi. "Suriye kimyasal silahlarının kontrolünü uluslar arası kontrole devretme teklifini Rusya istediği için kabul etti." ifadesini kullanan Esed, "ABD'den yapılan tehditler kararımızda etkili olmadı." dedi.
 
ABD'nin Suriye'yi tehdit etmeyi durdurması şartı ile Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'nu imzalayacaklarını ve bir ay içinde de kimyasal silahların denetimini uluslararası yapıya devredebileceklerini söyledi.
 
Suriye'nin birkaç gün içinde Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne başvuru yapacağını kaydeden Esed, "Bu teknik belgelerin imzalanması şeklinde olacak. Bu standart bir prosüdür, bunu yerine getireceğiz…" ifadelerini kullandı.
 
ABD'nin kendilerini tehdit etmeyi durdurmasını ve teröristlere silah sevkiyatını sona erdirmesini isteyen Suriye lideri, "Sonra biz gerekli prosedürleri yerine getireceğiz. Bu Suriye için kabul edilebilir ve meşru bir durum olur." dedi.
 
Anlaşmanın imzalanmasından bir ay sonraki bir dönemde uygulamaya girebileceğini kaydeden Esed, "Suriye kimyasal silah stoğu ile ilgili bilgileri uluslararası yapıya verecek. Biz bunu uygulayacağız."değerlendirmesinde bulundu.
 
SURİYE'YE SALDIRI TÜM BÖLGEYİ SAVAŞA SOKAR
 
Suriye'ye yönelik herhangi bir dış saldırının tüm bölgeyi savaşa sürükleyeceğini savunan Esed, "Ortadoğu'dan onlarca yıl sürecek bir istikrarsızlık olacak. Gelecek nesiller bununla karşılaşacak. Suriye ülkesini ve bölgeyi yıkıcı yeni bir savaştan korumak için çalışıyor. Bizler ABD'nin Afganistan'da Irak'ta başlattığı savaşların bedelini ödüyoruz. Bu ülke buralardan çok uzak, ancak biz çok yakınız…"dedi.
 
İSRAİL'E KARŞI KİMYASAL SİLAH KULLANILACAK
 
Suriye'de isyancıların İsrail'e karşı kimyasal silah kullanacağını iddia eden Esed şöyle devam etti: "Bu bilgiyi doğru olmadığı gerekçesi ile bir kenara koyamayız. Terör gruplara kimyasal verildi ve onlar bizim askerlerimize karşı ve sivillere karşı bunu kullandı… Diğer taraftan bunlar ABD'nin saldırısını arzuluyor. Suriye'de çatışmaya İsrail'i dahil etmek istiyor."  
 
TÜRKİYE'YE AĞIR SUÇLAMA
 
Şam'ın doğusunda Doğu Guta'da 21 Ağustos'ta yapılan kimyasal saldırının hükümet tarafından yapıldığı yönündeki iddiaları reddeden Esed, "ABD Kongre ya da basını ikna edecek herhangi bir kanıt koyamadı. Müzakere sürecinde olanlara -Rusya dahil- bir şey gösterilemedi. Söylenenlerin hepsi kelimelerden ibaret. Bu Amerikan propagandasının bir parçası…" diye eleştirdi. 
 
Yüzlerce metre ötede ordunuz varken kimyasal silah kullanmanın imkansızlığını savunan Suriye lideri, "Burada terör gruplarına kimyasal silahları verenler sorumlu. Önemli olan toksik maddeleri teröristlere verenleri öğrenmeliyiz. Tüm ülkeler diyor ki bir teröristlerle çalışmıyoruz. Biz Batılı ülkelerin bu gruplara lojistik destek verdiğini biliyoruz. Onlar bunların askeri mühimmat olmadığını, insani yardım olduğunu söylüyor.Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkeler teröristlerle doğrudan ilişkili ve her türlü silah dahil, onlara her türlü desteği veriyorlar." suçlamasında bulundu. Esed bu ülkelerden birinin kimyasal silahı da bu gruplara verdiğini düşündüklerini iddia etti.
 
CİHAN
Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri