Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'den Türkiye’ye İdlib iftirası

18.04.2015 01:11
Beşar Esed, İsveç gazetesine yaptığı açıklamada El Nusra'nın İdlib kentini almasında Türkiye'den gelen lojistik ve askeri desteğin etkili olduğunu söyledi.

Yüzbinlerin katili Beşar Esed, bir İsveç gazetesine yaptığı açıklamada Türkiye'ye yönelik suçlamalarda bulundu. 'Expressen' adlı İsveç gazetesine konuşan Suriye lideri Beşar Esad, radikal İslamcıların son aylardaki ilerleyişini yurt dışından aldığı destekle başardığını söyledi.

"İDLİB TÜRKİYE YÜZÜNDEN DÜŞTÜ"

Türkiye, Suudi Arabistan ve Ortadoğu'daki diğer ülkelerden 'devasa destek' aldığını ileri süren Esed, özellikle Türkiye'nin desteğinin Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib kentinin hükümetin kontrolünden çıkmasındaki temel faktör olduğunu savundu. Türkiye sınırındaki İdlib kenti, kısa bir süre önce El Kaide'nin Suriye'deki uzantisi El Nusra Cephesi'nin kontrolüne geçmişti.

"TÜRKİYE'DEN LOJİSTİK VE ASKERİ DESTEK ALDILAR"

Esed, El Nusra'nın İdlib kentini almasında Türkiye'den gelen lojistik ve askeri, Suudi Arabistan ve Katar'dan gelen mali desteğin etkili olduğu suçlamasında bulundu. Esed, İdlib'in kaybedilmesinin Suriye ordusunun zayıfladığı anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi. Türkiye hükümeti sözcüsünün ise suçlamaları yalanladığı bildirildi.

KUZEY VE BATI'DA KONTROL KAYBEDİLDİ

Suriye'de iç savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 200 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Esad, ülkenin kuzey ve batısında ise kontrolünü büyük ölçüde yitirmiş durumda.

Bu haber toplam 1844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri