Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'e bir darbede İran'dan geldi!

17.09.2013 14:44
Suriye'deki rejimin en büyük destekçisi İran ilk kez Beşar Esed yönetiminin değiştirilmesine yeşil ışık yaktı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye'de halkın seçeceği her lideri kabul edeceklerini açıkladı. İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre Ruhani dün Tahran'da yaptığı bir konuşmada, "Suriye halkı ülkeyi kimin yönetmesini istiyorsa biz de onu kabul ederiz" dedi.

El Arabiya, bugüne kadar Beşar Esed rejimi ni koşulsuz destekleyen Tahran'ın ilk kez değişiklik sinyali verdiğini kaydetti.

İRAN TÜRKİYE'NİN DÜŞÜRDÜĞÜ HELİKOPTER İÇİN AÇIKLAMA YAPTI

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, sınır ihlali yapan Suriye helikopterinin düşürülmesi ile ilgili olarak, ihlalin önceden planlanmış bir girişim olmadığını belirterek, tarafları soğukkanlı olmaya davet etti.

Dışişleri Bakanlığının haftalık basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtlayan Afham, düşürülen helikopterle ilgili soru üzerine, "Sınır ihlali önceden planlanmış bir girişim değil. Dolayısıyla her iki tarafı da soğukkanlı olmaya davet ediyoruz. Her iki ülkenin de en makul yolu tercih edeceğini umuyoruz" dedi.

İRAN HİÇ BİR ZAMAN DUYARSIZ OLMADI

Tahran'da düzenlenen Devrim Muhafızları Komutanları Konferansı'nda konuşan Ruhani,’’ Bölgedeki ülkeler ve milletler Suriye konusunda duyarsız değildir ve İran da bu konuda hiçbir zaman duyarsız olmadı ve bundan sonra da olmayacaktır’’ dedi.

İran Devrim Muhafızları'nın bölgede barış ve güvenlik gücü olduğunun altını çizen Ruhani, "Batı, İran'ın bölge üzerinde askeri hakimiyet peşinde olduğunu düşünerek hata yapıyor. Bugün bölgenin en etkili gücü olmamız, askeri değil diyalog üstünlüğümüz sayesindedir. Batı bölgede komplo kurmaktan vazgeçerse, Devrim Muhafızlarının da bölgede askeri hakimiyet kurmak gibi bir hedefi olmaz" ifadesini kullandı.

İRANFOBİA'DAN VAZGEÇİN ARTIK

Bazı bölge ülkelerinde askeri varlığı bulunan hükümetleri "davetsiz misafir" olarak nitelendiren Ruhani, "Bölgede davetsiz misafir olan sizler, bölgeyi terk ettiğinizde bölgemizin nasıl bir gül bahçesine dönüşeceğini göreceksiniz" dedi.
İran'ın bölge ülkelerine müdahale etmeye ihtiyaç duymadığını vurgulayan Ruhani, "Bölgemizi rahat bırakın ve İranfobiadan vazgeçin artık. Feryadımız sadece demokrasi feryadıdır. Mısır, Suriye, Irak, Filistin ve her yerde ülke halkalarının görüşünü ve seçimini esas alıyoruz. Tüm çabamız Suriye'de huzur ve istikrarın sağlanması içindir. Suriye halkı ülke yönetimi için kime oy verirse biz buna saygı duyar ve bunu kabul ederiz’’ dedi.

Suriye'nin çok hassas bir dönemeçte olduğunu ve Suriye’deki sorunun bir şahıs ya da bir milliyetin hükümetin başına geçmesi meselesi olmadığını, vurgulayan Ruhani, "Mesele bunların çok ötesinde. Mesele batının, bölgenin şimdiki halinden memnun olmadığı ve tüm bölge için farklı planlar peşinde olduğu gayet açık ve Libya, Tunus, Mısır, Yemen ve Bahreyn'de yaşananların tümü bölgedeki direnişi kırmak için uygulamaya konulan tek bir planın yansımalarıdır’’ dedi.

NÜKLEER SİLAH ÜRETİMİ HARAMDIR

İran nükleer konusuna değinen Ruhani, bu konunun İran’a baskı uygulamak için bir bahane olduğunu belirterek, "Batılılar da bizim nükleer silah peşinde olmadığımız gayet iyi biliyor. Bunun en büyük delili, Ayetullah Hamenei’nin nükleer silahın üretimi, denenmesi ve kullanılmasının haram olduğu' yönünde verdiği fetvadır. Bu da İran'ın nükleer silah değil, barışçıl nükleer teknoloji peşinde olduğunun en açık göstergesidir’’ dedi.

Ruhani,’’ Ancak yaptırımların petrol ve bankacılık alanlarında uygulanması, halkın yaşam şartlarının hedef alındığının göstergesidir. Yaptırımı uygulayanlar hatta buğday yüklü gemilerin bile İran'a girişini engellemeye çalışıyorlar. Tüm bu ekonomik baskıların perde arkasında siyasi baskılar var. Bu baskıların asıl hedefi ise halkın siyasi yönetime olan umudunu yok etmektir. Ancak son seçimlerde tüm bu baskılara ve düşmanın propagandalarına rağmen İran halkının farkındalığı ve bilincine şahit olduk" ifadesini kullandı.

İran'dan sosyal medya hamlesi

İran'da 2009 yılında engellenen Twitter ve Facebook'a erişim yeniden açıldı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yok ancak bunun son dönemde ülkede etkili olan liberalleşme dalgasının bir parçası olduğu ifade ediliyor. Ülkenin birçok yerinde, farklı servis sağlayıcılarını kullanan İranlılar sosyal medyaya erişim sağlayabildi. Birçok kullanıcı durumu şaşkınlıklarıyla karşılayan mesajlar paylaştı.

KAYNAK: ROTAHABER

 


 

Bu haber toplam 1266 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri