Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'i bitirecek Türkiye planı!

17.11.2011 10:07
Suriye'de sivillere yönelik korumayı genişletmeyi hedefleyen plan, ilk etapta Halep'in kuzeyinde, Türkiye sınırında beş kilometrelik uçuşa yasak bölge oluşturulmasını öngörüyor

SABAH, muhaliflerin gündeme getirdiği Suriye planının ayrıntılarına ulaştı. Suriyeli muhalifler-Arap ligi ve Türkiye arasında görüşülen, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yönelik plan, ilk etapta Halep'in kuzeyinde, Türkiye sınırında 5 kilometrelik uçuşa yasak bölge oluşturulmasını öngörüyor. Suriyeli muhaliflerin Ankara-Kahire temasları sonucunda ilettiği talebe göre yasağıBirleşmiş Milletler(BM) koyacak, Türkiye uygulayacak, Arap Ligi de destekleyecek. Süreç içinde NATO'nun kesinlikle bir müdahalesi olmayacak. Plan, Suriye içerisindeki Esad karşıtı halkanın aşama aşama genişlemesini ve Suriye ordusunda bölünmenin de böylece güçlenmesini öngörüyor.

İşte o planın ayrıntıları:

ŞAM'A 500 GÖZLEMCİ: Arap Ligi ve aralarında BM personelinin de bulunduğu gözlemciler Suriye'ye gidecek. Sayıları 500'ü bulması beklenen gözlemcilerin raporu Esad'a yönelik baskının ilk halkası olacak. Bu pazarlık dün Rabat'ta devam etti.

ARAP LİGİ DEVREDE OLACAK: Arap Ligi, BM'den sivillerin korunması için "uçuşa yasak bölge" kararın çıkartılmasını isteyecek: Burada en büyük sorun Rusya ve Çin'i ikna etmekte yaşanacak. Ancak ölümlerin gün be gün devam etmesi karşısında Rusya'nın daha fazla direnmesinin zor olacağı belirtilirken, Moskova'yı ikna etmek için Libya'da olduğu gibi bir askeri operasyon düzenlenmeyecek ve emrivaki yapılmayacak.

HALEP'E ABLUKA: Uçuşa yasak bölge, Halep'in kuzeyinde, Türkiye'nin denetiminde ilan edilecek: İlk etapta 5 kilometrelik bu tampon bölgenin zamanla büyümesi ve genişlemesi bekleniyor.

TÜRKİYE YASAĞI UYGULAYACAK: Türkiye uçuş yasağını uygulayacak, Arap Ligi, ABD ve AB destek verecek. Bu yasak, Suriye ordusundaki muhaliflerin ağır silahlarla ve aileleriyle kaçışlarına da imkân sağlayacak. Çünkü Esad, tanklarla kaçmaya çalışan ordu mensuplarına havadan da operasyon düzenliyordu.

TAMPON BÖLGE GENİŞLEYECEK: Uzun zaman alacak ve oldukça zorlu geçecek bu süreçte, Suriye ordusu zayıflayacak ve yavaş yavaş bölünecek. Tampon bölge genişleyecek ve bu bölgeden ters saldırılar başlayacak. Bölgenin zamanla Halep'i kapsaması ve Libya'da muhaliflerin simgesi olan Bingazi gibi Halep'in de mücadelenin simgesi haline gelmesi bekleniyor.

Ankara'nın üç şartı

Suriyeli muhaliflerin Türkiye'de örgütlenmesine, "Önce kendi aranızda birlik olun" diyerek izin veren Ankara, uçuşa yasak bölgenin Türkiye'nin desteğiyle uygulanması talebine karşılık şartlarını da ortaya koydu. Bu şartları Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta kabul ettiği Suriye Ulusal Konseyi'nin 8 üyesine de iletti. Türkiye'nin şartları şöyle:

*Uçuşa yasak bölge için BM'den karar çıkacak ve uluslararası meşruiyet sağlanacak.

*Arap Ligi, Türkiye'nin tutumunu sonuna kadar destekleyecek ve öncülük yapacak.

*AB ve ABD bu süreçte garantör olacak ve destek verecek.

'Esad yalnızlığa mahkûm'

Türk-Arap İşbirliği Forumu'nun ana gündem maddesini Suriye krizi oluşturdu. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Suriye'nin halkına karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olamayacağını söyledi.

Türk -Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 4. toplantısı Fas'ın başkenti Rabat'ta gerçekleştirildi. Suriye'nin katılmadığı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri BakanıAhmet Davutoğlutemsil etti. Toplantının açılışında konuşan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelere değinerek, özgürlük talipleri ile sokağa dökülen halkının iradesi önünde kimsenin duramayacağını, hiçbir yönetimin halkına karşı yürüttüğü mücadelede başarılı olamayacağını bildirdi. Suriye'nin Arap Birliğinin önerilerini kabul etmemiş olması sonunda bölgede yalnızlığa mahkum olduğunu kaydeden Davutoğlu, Türkiye için esas olanın, kardeş Suriye halkı olduğunu söyleyerek, onların yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

ÖNLEMLERDE ĞERLENDİRİLİYOR

Davutoğlu, Arap Birliği'nin 12 Kasım tarihli kararına destek olarak Türkiye'nin de Suriye ile ilgili ulusal düzeyde bazı önlemler almayı değerlendirdiğini söyledi. Davutoğlu "Suriye Yönetimi, gerek Arap, gerek uluslararası kamuoyunun, insanlık vicdanını sızlatan görüntülere sonsuza kadar tahammül edemeyeceğini artık bilmelidir. Suriye Yönetimi'nin, Arap Birliği'nin bu kararı almaya mecbur bırakan tutumu karşısında, uluslararası toplumun tüm aktörleri, sorumlu bir şekilde hareket etmeli ve Suriye'de akan kanı durdurmak için birlikte çalışmalıdır" dedi. İsrail'e de Gazze'ye uyguladığı ablukaya son vermesi çağrısında bulunan Davutoğlu, "Filistinli kardeşlerimizin çektikleri cefayı da ne içimize sindirebilmemiz, ne de buna tahammül etmemiz mümkündür" diye konuştu. Toplantıda Davutoğlu'nun sözlerinin yanlış tercüme edilmesi, ortalığı karıştırdı. Yabancı ajanslar son dakika olarak Davutoğlu'nun "Suriye ağır bedel ödeyecek" dediğini dünyaya duyurdu. Ancak ajanslar daha sonra düzeltme notu yayınlayarak hatanın yanlış çeviriden kaynaklandığını belirtti ve Davutoğlu'nun "Suriye yalnızlığa mahkûm edildi" dediğini aktardı. Öte yandan Arap Birliği de, Şam yönetimine sivil halka yönelik sert muamelesini durdurması için 3 gün süre tanıyarak, aksi halde "ekonomik yaptırımlar" uygulayacağını açıkladı.
SABAH GAZETE
 

Bu haber toplam 1820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri