Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esed'in 'kirli' savaş taktiği

22.10.2012 17:51
Suriye'deki iç savaşta Esed'e bağlı istihbarat elemanlarının, muhalif savaşçılara zarar vermek için 'kirli bir savaş' taktiği kullandığı ileri sürüldü.

Suriye'de 19 aydır devam eden şiddet olaylarında, Esed rejimi, muhaliflere karşı mücadelede "kirli savaş" taktiklerine de başvuruyor.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan iddiaya göre, Esed rejimine bağlı istihbarat elemanları, el altından muhalif savaşçılara, silah içinde patlayan mermi satıyor. Silah içinde patlayan mermiler, bazen bir muhalif savaşçının ölümüne neden olurken, bazen de ellerini parçalayarak, silah kullanmasını engelliyor.

Suriyeli muhalifler, Esed'in "kirli savaş" taktiğinin bu yıl başından itibaren kullandığını belirtiyor. Suriye'nin İdlib kentinde muhalif savaşçıların komutanlığını yapan Kadir Hammuş, "Bu taktiği uyguladıklarında hem savaşçımızı hem de silahımızı kaybediyoruz" dedi.

Esed'in bu yöntemle, muhaliflerin silah almasını engellemeye çalıştığını ve korku saldığını belirten isyancı komutan Hammuş, söz konusu yöntemle hem silahını kaybeden hem de yaralanan 5 olay bildiğini söyledi.

'KARABORSA'YI BIRAKTILAR

Bu tür vakalara sık rastlanmasının ardından muhalifler karaborsada mermi satın almamaya başladı. Suriyeli muhalifler artık çatışmalar sırasında ele geçirdikleri, Suriye ordusuna ait mermileri kullandıklarını belirtiyor.

ESED TAKTİĞİ CIA'DAN ALDI

New York Times'ta yer alan iddiaya göre, silah içinde patlayan "hileli mermi"lerin bazılarının Irak'tan Suriye'ye getirilmiş olabileceğini belirtti.

Haberde, Irak savaşında, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve CIA'ın isyancıları, korkutmak ve etkisiz hale getirmek için Esed'in şimdi uyguladığı taktiğe başvurduğu ileri sürüldü.

ABD'nin söz konusu taktiği şu anda Afganistan'da Taliban militanlarına karşı kullandığı da iddia edildi. (ntvmsnbc)

 

Bu haber toplam 4100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri