Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Paşa'dan cemaat itirafı

21.12.2010 14:33
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert, Harp Akademileri Komutanı'yken, komşusu olduğu İlker Güven'i 'dini eğilimleri' olup olmadığı konusunda takip ettiğini söyledi.

Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'nın emekli Tümamiral İlker Güven hakkında 'belge satma' suçlamasıyla başlattığı soruşturma tamamlandı. Belge soruşturması, ilginç bir detayı da gün yüzüne çıkardı. Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert'in Harp Akademileri Komutanı'yken, komşusu olduğu İlker Güven'i 'dini eğilimleri' olup olmadığı konusunda takip ettiğini söyledi.

Sunahanım Güven ile emekli Tümamiral İlker Güven arasındaki boşanma davası uzun süre tartışıldı. Sunahanım Güven eşini, "Deniz Kuvvetleri'nin bir numaralı köstebeği" diye suçlayarak, "2004'te emekli olduğunda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan bir bavul dolusu gizli belge aldı. Bu belgeleri 2008'de para karşılığı sattı. Ergenekon'da ortaya çıkan belgelerin bazıları sanırım bunlardı" iddiasında bulundu. Bu suçlama nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, İlker Güven hakkında "Devletin Güvenliğine ilişkin Belgeleri Tahsis Olundukları Yerden Almak, Başka Bir Yerde Kullanmak" suçlamasıyla soruşturma başlattı.

KOMUTANINA GÜVENMEMİŞ

Askeri savcılık soruşturması kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanı Faruk Cömert'in de ifadesine başvuruldu. Cömert, askeri savcılığa verdiği ifadesinde, Harp Akademileri Komutanı olduğu dönemde İlker Güven'in Deniz Harp Akademisi Komutanı olduğunu, bu nedenle 1 yıl konutlarda altlı üstlü oturduklarını söyledi. Güven çiftiyle tanıştıklarını ifade eden Cömert, bu çiftin boşanma sürecindeyken Sunahanım Güven'in kendisine geldiğini ve eşine ilişkin bazı iddialarda bulunduğunu belirtti. Cömert, "Ancak evrakla ilgili bir şeyden bahsetmedi, bunun üzerine Genelkurmay 2. Başkanını arayarak Sunahanım Güven'i dinlemesini rica ettim" diye beyanat verdi.

Cömert, ifadesinde önemli bir itirafta da bulundu. Cömert, İlker Güven ile çalıştıkları dönemde "kendisinin bir cemaate ilgisi olduğu' yönünde duyum almaları üzerine takip ettiğini de belirterek, "Bu dönem içerisinde şüphe uyandıracak bir hareket ve davranışa rastlamadım" dedi.

DELİL BULUNAMADI

Geçen nisan ayında başlatılan soruşturma 30 Kasım'da tamamlandı ve İlker Güven hakkında takipsizlik kararı verildi. Kararda, Sunahanım Güven'in ibraz ettiği belgelerin devletin güvenliğine ilişkin belgeler kapsamında olmadığı, boşanma davasında yarar sağlama amacında olduğu ifade edildi. Bu nedenle İlker Güven hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.


 

Bu haber toplam 3322 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri